Пропускане към основното съдържание

Девня ще се сдобие с професионална зала за модерен балет и спортни танци

Тя е млада, много красива, изтънчена и добра. Всички деца са луднали по нея и си мечтаят да я видят в училище като тяхна класна ръководителка. "Много си я обичаме", казват мъниците. Иначе е от Велико Търново, но е студентка във Варна. Съдбата я отвежда и в Девня, където основава първата в историята на града школа по модерен балет. Представяме Ви младата хореографка Любослава Лазаровa – художествен ръководител на модерен балет "Тиера", което в превод от испански означава "земя".
Школата по модерен балет при Народно читалище "Просвета - 1900" наскоро откри новия сезон. В нея се обучават около 40 деца на възраст до 12 години. Тренировките се провеждат два пъти седмично –  в сряда и четвъртък, срещу символичната месечна такса от 20 лева.
"От много малка искам да имам собствена школа. Тренирам от 5-годишна и това е моята страст", разказва Любослава. Водена от мечтите си, тя става студентка по специалност "Хореография" във Варненския свободен университет "Черноризец Храбър".
"В Девня попаднах случайно, чрез чичо ми, който е прекарал доста време в този град", допълва младата треньорка. По тази линия леля Валя от читалище "Просвета" ѝ предлага да основе школа по модерен балет и речено-сторено – вече 10 месеца малчуганите усвояват изкуството на спортните танци. Уменията, които показват, са завидни, а публичните им изяви в града предизвикват истински фурор сред публиката. През изминалото лято малките танцьори са били на тренировъчен лагер в село Кранево, където възпитаниците на Любослава са спечелили много призови места и златна купа. 
"В началото беше трудно. Усещах, че родителите са скептично настроени, но успях да спечеля тяхното доверие, за което им благодаря. Те ми помагат много – за направата на детските сценични костюми, дават ми и ценни съвети как да подхождам към децата", споделя Любослава. 
Акробатични танци (акроденс), контемпорари, латинотанци и танци на народите – това е само част от богатия репертоар от авторски хореографии, които малките девненчета от школата по модерен балет са усвоили за отрицателно време. 
"Проявяват голямо желание и се справят отлично", казва младата треньорка. Тя планира да направи девненската школа по модерен балет пълноправен член на Федерацията по спортни танци, с което децата ще тръгнат и по състезания. За целта обаче е необходимо седмичните часове за репетиции да се увеличат, а школата да се обзаведе с професионална зала с огледала и стънки. 
Любослава вече е получила уверение от кмета Свилен Шитов и от неговия заместник Донка Йорданова, че общината ще им осигури необходимите условия за тренировки в новоизграждащия се обединен детски център в квартал "Девня 1".  

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите