Снимка и илюстрации: http://energy-review.bg |
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова ще открие днес, 12 септември, новата инсталация за когенерация – втори котел на циркулиращ кипящ слой, в ТЕЦ "Девен". Събитието съвпада с 20-годишнината от придобиването на девненския содов завод от "Солвей" и "Шишеджам", чиято собственост е и топлоцентралата. На церемонията ще присъстват и кметът на Община Девня Свилен Шитов, представители на местната власт и на ръководството на "Солвей Соди". Съоръжението ще бъде открито в 11 часа, а час по-късно събитието ще бъде отпразнувано с официален коктейл, който ще бъде посветен и на юбилейната годишнина от приватизацията на содовия завод.
Новият котел е изграден по изключително модерна технология, покриваща най-високите международни и европейски екологични стандарти. Това е второто подобно съоръжение, което ще заработи в централата, съобщиха от пресцентъра на Министерството на енергетиката. Стойността на инвестицията е 90 млн. лева.
Предимства на котлите на кипящ слой
Котлите на кипящ слой имат редица други предимства пред конвенционалните за българската енергетика котли с прахово изгаряне. Такива са:
- широк диапазон на използваните горива: технологията позволява изгаряне на горива с най-различен състав – черни и лигнитни въглища, петрококс, биомаса и други, както и калоричност от 2500 до 7500 ккал.;
- по-ниски експлоатационни разходи – липсата на мелнично оборудване за прахоподготовка намалява съществено консумираната ел. енергия за собствени нужди;
- по-ниски разходи за поддръжка – поради липсата на прахоприготвящо оборудване, което има най-голям дял в общите разходи за поддръжка.
Принцип на действие
Горивото и варовиковият прах се подават в пещта върху дюзна дъска, под която се намира въздушната кутия. Въздушната кутия се поддържа под налягане от вентилатор за първичен въздух, който осигурява флуидизиращия въздух за поддържане на кипящия слой. Вследствие на турбулизиране на частиците в слоя горивото се смесва с варовиковия прах и изгаря напълно, като получените серни съединения се отвеждат със системата за отвеждане на дънна пепел. Частиците на слоя се унасят с димните газове, напускат пещната камера и постъпват тангенциално в сепараторите. Горната им част представлява циклон, в който неизгорелите по-тежки частици се отделят и посредством връщащия тракт се подават обратно към дъното на пещта. Разделянето на връщащия тракт от дъното на пещта е реализирано посредством флуидизирани сифони. Тази организация на движение на частиците на слоя позволява пълното изгаряне на горивото и подобрява топлообмена в котела. Пещната камера е изградена от водно охлаждаеми мембранни панели, като в горната й част са окачени 8 броя паропрегреватели 2-ра степен. След напускане на сепараторите димните газове преминават последователно през паропрегреватели 3-та и 1-ва степен, економайзер и въздухоподгреватели за първичен и вторичен въздух, които формират конвективната част на котела. Освен към въздушната кутия въздух се подава и към преден и заден екран на няколко места, като чрез него може да се влияе върху организацията на движение на слоя в котела.
Още информация за котлите на циркулиращ кипящ слой можете да откриете ТУК
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.