Пропускане към основното съдържание

Община Девня прави неделен пазар, за да преоткрива древното си минало

Кметът на Девня Свилен Шитов има намерение да обособи открита търговска площ, която да се ползва за неделен пазар от земеделски производители и търговци на битови стоки. Тя ще се разпростира в квартал „Река Девня“ върху 5-декаров общински парцел, който в момента е буренясал, а немалка част от него е превърната в сметище. Това стана ясно на провелата се днес общинска сесия, след като съветникът Мартин Иванов попита кмета по каква причина се разчистват шубраците в района.
Идеята е пространството да се социализира, а Девня да конкурира неделния пазар, който се организира в близкия град Суворово. По този начин общината ще започне да привлича хора от съседни населени места, търговията ще се оживи и ще се насърчат местните земеделски производители.
С таксите от наеми за отдаване на търговски площи Община Девня има намерение да финансира археологически разкопки в района, под който лежат останките от централната част на древния римски град Марцианопол, обясни Свилен Шитов. Археологическите разкопки излизат непосилно скъпи за бюджета на общината. През 2009 година, когато е започнало проучването на пластовете около Музея на мозайките, общината е инвестирала 20 хил. лева за площ от 300 кв. метра, посочи кметът. С осигуряването на средства за археологически разкопки древните руини ще се впишат в съвременния градски екстериор, а Девня ще се развива като дестинация за културно-исторически туризъм, което е сред водещите приоритети в управленската програма на Свилен Шитов.
По отношение на модерния търговски център, който в момента се изгражда на ул. „Просвета“ в кв. „Девня-2“, кметът заяви, че е предупредил всички наематели, че търговската дейност там ще се извършва само на закрито. Гледки като зеленчуци на тротоара повече няма да има, увери Шитов в отговор на въпрос на съветника Васил Иванов, който коментира, че търговците на ул. „Просвета“ са свикнали „да са първа кипра на първа линия“, с което създават доста неудобства на гражданите.
В точка „Питания“ девненецът Красен Марков постави въпроса за нерегламентираното лепене на рекламни плакати и постери, което е в нарушение на общинската Наредба за рекламната дейност. „Има наредба, но няма контрол“, констатира Марков. В отговор кметът заяви, че администрацията е изпратила писмо на фирма за бързи кредити, с чиито постери преди време е бил облепен целият град, но оттам отговорили, че нямат нищо общо с това. Свилен Шитов призова гражданите да снимат нарушителите, ако ги хванат в крачка, и да подават своевременно сигнали на телефона на Дежурния по община – 0886 699 055. По този начин ще се осигури доказателствен материал, на базата на който нарушителите ще бъдат глобявани.

Коментари

Публикуване на коментар

Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите