Пропускане към основното съдържание

Признателна Девня откри бюст-паметник на строителя Иван Рачев


Бюст-паметник на големия строител на България и на Девненския промишлено-транспортен комплекс Иван Рачев бе открит в индустриалния град навръх 90-годишнината от Рождението на бележития българин. 

На събитието, което се състоя в живописния парк край Музея на мозайките, присъстваха ветерани инженери и строители, бивши кметове на Девня и директори на заводи, представители на общинската администрация начело с кмета Свилен Шитов и неговия заместник Донка Йорданова, общински съветници, новият началник на РПУ - Девня главен инспектор Байрам Нишад, изпълнителният директор на "Солвей Соди" АД Спирос Номикос, представители на политически партии и граждани. 
Тържественото събитие откри кметът Свилен Шитов, който изрази признателност към делото на строителя на индустриална Девня и на съвременна България Иван Рачев. Кметът благодари на всички, подкрепили инициативата за изграждането на бюст паметника, и заяви, че за него е чест да бъде сред хора като присъстващите ветерани – трудолюбиви, всеотдайни и съвестни. 
Млада девненска самодейка посрещна ветераните с хляб и  сол
Градоуправникът даде думата на последния девненски кмет преди демократичните промени – Антон Тончев, който благодари на Свилен Шитов за това, че нищо не е забравено, след което направи ретроспективен преглед на биографията на Иван Рачев и изброи имената на всички видни строители на Девня, които вече не са сред нас. 
Благодарствен адрес до ръководството на Община Девня бе прочетен от името на Национален клуб на строителите ветерани, съградили Девненския промишлено-транспортен комплекс. 
Инж. Велико Десов и кметът Свилен Шитов откриха заедно бюст-паметника, който е изработен от скулптора Йордан Николов-Даката. Монументът бе отрупан с венци и цветя , а множеството запази едноминутно мълчание в знак на признателност. Последва кратка фолклорна програма в изпълнение на самодейците от Детско-юношеския фолклорен ансамбъл "Девненче". 
След това кметът Свилен Шитов покани гостите на празничен коктейл на втория етаж в Музея на мозайките, където се намира малко известната експозиция за изграждането на Девненския промишлен комплекс. Всички присъстващи получиха и книгата "Бъдеще за Девня", издадена с финансовото съдействие на Общината. 

Иван Цветков Рачев е роден на 7 септември 1927 г. в дряновското село Гостилица. Средното си образование завършва в Габрово, след което постъпва във Вътрешни войски. След съкращения през 1954 г. напуска със звание старши лейтенант и става водопроводчик в бригадата на брат си Христо Давдов. Така започва дългогодишният му трудов път като изпълнител и ръководител на строителството на множество местни и национални обекти. Участва в изграждането на захарния завод в Лом, циментовия завод в Бели извор, циментовия и захарния завод в Девня. Кариерата му на ръководител започва през 60-те години на миналия век, когато е избран за профпредседател на Строително управление (СУ) "Заводски строежи" – Девня, като изгражда Завода за хлор и поливинилхлорид, ТЕЦ – Девня и първото разширение на циментовия завод в града. 

В края на 60-те и началото на 70-те, когато започва грандиозното строителство в Девня, Иван Рачев е назначен за началник на първи строителен район на СУ "Заводски строежи", който поема изграждането на новия завод за калцинирана сода, разширението на ТЕЦ – Девня, реконструкцията и модернизацията на редица обекти на девненската химия. През 1974 година, отчитайки професионализма, организационния му талант и приноса му за завършването в срок на обектите, правителството го назначава за пълномощник на Министерския съвет за изграждането на Девненския промишлено-транспортен комплекс.
Под непосредственото му ръководство в периода 1971 – 1981 г. са изградени и въведени в експлоатация разширението на Циментовия завод в Девня, разширението на ТЕЦ "Варна", Аспаруховия мост, Базата за корабна хидродинамика и новия завод за хлор и поливинилхлорид в Девня. С негово участие са завършени и редица социални и битови обекти в Девня и Варна.
През 1981 г., с решение на Министерския съвет, Иван Рачев е назначен за пълномощник на правителството за изграждането на Трета металургична база в Дебелт, Бургаско, където в началото на 90-те години приключва трудовият му път.

За огромния си принос в изграждането на родната икономика Иван Рачев е носител на всички български ордени и медали, на значката "Колю Фичето". Два пъти е удостоен със званието "Герой на социалистическия труд": през 1963 г. –  за завършването на Азотноторовия завод в Стара Загора, и през 1974 г. – за изграждането на националния обект Девня. През 1981 г. му е присъдено званието "Заслужил строител" – за изграждането на Новия завод за хлор и поливинилхлорид в Девня.
"Няма бъдеще, ако не знаем от къде идваме", заяви изпълнителният директор на "Солвей Соди" Спирос Номикос на
откриването на бюст-паметника на големия строител на индустриална България Иван Рачев 
По-рано днес изпълнителният директор на "Солвей Соди" Спирос Номикос и неговият предшественик Иван Бочуков поднесоха венец пред паметната плоча на Иван Рачев и пълномощника на правителството преди него – Страхил Христов, при монумента "Младежко строителство" край содовия завод, посветен на изграждането на Девненския промишлено-транспортен комплекс.






Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите