Пропускане към основното съдържание

Девненци запретнаха ръкави, за да направят града си по-чист и приветлив (снимки)

Близо 200 девненци от всички населени места на общината запретнаха ръкави в съботния ден, за да подкрепят инициативата на bTV Media Group "Да изчистим България заедно" и да превърнат Долината на голямата химия в едно по-чисто и приветливо място. Специален акцент на екоакцията в Девня тази година бяха парковите и междублоковите пространства, както и освежаването на пешеходните пътеки. 
Заредени с ведро настроение, близо 80 служители на Община Девня и нейните изнесени структури излязоха тази сутрин, за да правят уборки и да боядисват. 
Кметът Свилен Шитов и неговият син Борис-Михаил надянаха ръкавици, за да почистят парка в местността Разсадника, където в неделния ден, на новоизградената открита сцена, ще се проведе осмото издание на Празника на пенсионера. 
С търмък в ръце кметът обособи пътека сред есенния килим, по която представителите на третата възраст ще преминат утре. 
Баща и син Шитови и служители на местната администрация направиха уборка и на близката фитнес площадка, където някои девненски младежи имат навика да си изхвърлят не само хартийките, но и части от компютърната техника. 
Равносметката от акцията в местността Разсадника е няколко чувала отпадъци, сред които ферментирали дини, пластмасови бутилки и чаши, фасове, кенчета, джапанки и какво ли не. Горе-долу толкова бяха събрали и доброволците, които разчистваха обновения парк "Албена".
Друга група общински служители, начело със заместник-кмета Донка Йорданова и директора на Дневния център за хора с увреждания Снежана Дянкова, се заеха с боядисването на пешеходните пътеки. 
Маркировката на "зебрата" между Дневния център и Народно читалище "Просвета" бе толкова изтрита, че на места изобщо не се виждаше. Въоръжена с четки и валяци, "ударната бригада" за нула време освежи пътеката, а заместник-кметът я поръси със специални кристали, които светят през нощта. 
Служители и потребители на услуги в близкия Дневен център пък се заеха с освежаването на градинската мебел в двора на сградата. 
Междувременно персоналът на детска градина "Незабравка" и главният архитект на Община Девня Симеон Георгиев направиха щателна уборка в и около забавачката и боядисаха нейната ограда. 
По протежението на най-големия девненски булевард – "Съединение", също кипеше необичайно оживление в съботния ден. Пълни чували с боклук и работни момичета напомняха за българската народна приказка "Сливи за смет".
В акцията се включиха и немалко граждани. Някои от тях бяха единствените представители на блока, в който живеят, излезли да почистят навън.  
Екоинициативата в Девня продължава и в този час. Предстои събраният боклук да бъде извозен до завода за преработка на отпадъци в село Езерово, община Белослав, където ще бъде балиран за RDF гориво.

По темата: Цял тон отпадъци събраха девненци в рамките на кампанията "Да изчистим България заедно"

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите