Представители на черноморските общини обсъдиха възможностите за сътрудничество с китайския град Сямън
Възможностите за по-интензивно сътрудничество между българските черноморски общини и град Сямън бяха обсъдени при посещението на българската делегация в Китай, в която участва и кметът на Община Девня Свилен Шитов.
На среща с Шао Ючин, заместник-началник на външния отдел на Сямън, гостите се запознаха с потенциала на морския град в югоизточната китайска провинция Фудзиен, където успешно се развиват електрониката, екологичните технологии, медицината и др. 20% от Брутния вътрешен продукт на Сямън се формира от туризма, като се отчитат 68 млн. туристи годишно, 70% от които пътуват в границите на страната.
Директните самолетни полети между Европа и Китай бяха посочени като важна предпоставка за активизирането на сътрудничеството в областта на туризма. Шао Ючин информира, че към момента има директен полет от Сямън до Амстердам, а догодина такъв ще бъде открит и до Лондон. В рамките на разговора бе отбелязана и необходимостта да се търси възможност за директен полет до летище в България.
"Туризмът формира 16% от БВП на страната ни. Българското черноморие има съществен принос за това, тъй като предлага отлични условия за летен туризъм и се отличава с богато културно-историческо наследство и с много минерални извори", изтъкна депутатът Димитър Бойчев, водач на делегацията и областен координатор на ПП ГЕРБ-Бургас.
Акцент в разговора бяха и търговските взаимоотношения със Сямън. Пристанището на града е на 15-то място сред най-големите в света, а функциониращата безмитна зона привлича много чуждестранни инвестиции. Като перспективна област за сътрудничество се очерта българското винопроизводство, тъй като Сямън е един от големите вносители на вино.
Делегацията бе поканена да посети и жилищния комплекс "Дзиншан", където се запозна с внедрените социални услуги. Голяма част от дейностите се извършват от доброволци, а QR-кодове информират за служителите, които са ангажирани с обслужването на живеещите в комплекса.
Българската делегация гостува и в парка Уйуан, който е известен със своите мочурища, а ¼ от територията му е защитена зона, забранена за посетители. В парка, който е разположен на площ от 85 хектара, има повече от 50 вида редки птици и около 1000 защитени растителни вида, над 10 от които растат единствено по тези блатисти земи. Ръководството запозна гостите с усилията, полагани за поддържането на парка, който е бил напълно разрушен вследствие на тайфун през септември 2016 г., но само за година е възстановен.
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.