Пропускане към основното съдържание

Представители на черноморските общини обсъдиха възможностите за сътрудничество с китайския град Сямън

Възможностите за по-интензивно сътрудничество между българските черноморски общини и град Сямън бяха обсъдени при посещението на българската делегация в Китай, в която участва и кметът на Община Девня Свилен Шитов. 
На среща с Шао Ючин, заместник-началник на външния отдел на Сямън, гостите се запознаха с потенциала на морския град в югоизточната китайска провинция Фудзиен, където успешно се развиват електрониката, екологичните технологии, медицината и др. 20% от Брутния вътрешен продукт на Сямън се формира от туризма, като се отчитат 68 млн. туристи годишно, 70% от които пътуват в границите на страната.
Директните самолетни полети между Европа и Китай бяха посочени като важна предпоставка за активизирането на сътрудничеството в областта на туризма. Шао Ючин информира, че към момента има директен полет от Сямън до Амстердам, а догодина такъв ще бъде открит и до Лондон. В рамките на разговора бе отбелязана и необходимостта да се търси възможност за директен полет до летище в България.
"Туризмът формира 16% от БВП на страната ни. Българското черноморие има съществен принос за това, тъй като предлага отлични условия за летен туризъм и се отличава с богато културно-историческо наследство и с много минерални извори", изтъкна депутатът Димитър Бойчев, водач на делегацията и областен координатор на ПП ГЕРБ-Бургас.

Акцент в разговора бяха и търговските взаимоотношения със Сямън. Пристанището на града е на 15-то място сред най-големите в света, а функциониращата безмитна зона привлича много чуждестранни инвестиции. Като перспективна област за сътрудничество се очерта българското винопроизводство, тъй като Сямън е един от големите вносители на вино.

Делегацията бе поканена да посети и жилищния комплекс "Дзиншан", където се запозна с внедрените социални услуги. Голяма част от дейностите се извършват от доброволци, а QR-кодове информират за служителите, които са ангажирани с обслужването на живеещите в комплекса.

Българската делегация гостува и в парка Уйуан, който е известен със своите мочурища, а ¼ от територията му е защитена зона, забранена за посетители. В парка, който е разположен на площ от 85 хектара, има повече от 50 вида редки птици и около 1000 защитени растителни вида, над 10 от които растат единствено по тези блатисти земи. Ръководството запозна гостите с усилията, полагани за поддържането на парка, който е бил напълно разрушен вследствие на тайфун през септември 2016 г., но само за година е възстановен.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че