Пропускане към основното съдържание

Свилен Шитов към девненци: Не превръщайте децата си в бежанци!


"Вземете правилното решение за вашите деца и не ги превръщайте в бежанци". С този съвет се обърна кметът на Девня Свилен Шитов към родители на кандидат-гимназисти по време на заключителния етап от информационната кампания за новите специалности в СУ "Васил Левски" – "Електрообзавеждане на производството" и "Автоматизация на непрекъснати производства", по които училището обявява прием след завършено основно образование в VII и VIII клас. В презентацията активно се включиха представители на "Агрополихим", "Солвей Соди", "Девня Цимент" и най-новият партньор в инициативата – "Елдоминвест", както и ръководството на СУ "Васил Левски".
Срещата премина при засилен обществен интерес, като на нея дойдоха и родители от съседни общини, например от Провадия. Хората са убедени, че децата им трябва да се запишат в новите професионални паралелки, защото те гарантират квалифицирана заетост, високи доходи и възможност за реализация в цял свят. Отделно от това бизнесът осигурява за бъдещите гимназисти атрактивен социален пакет, който включва безплатни учебници и пособия, безплатен транспорт до училището и обратно, безплатен обяд и специални финансови бонуси за най-добрите ученици.
Пред родители, ученици и представители на бизнеса кметът Свилен Шитов изтъкна положителния демографски ефект, който ще даде профилираното обучение в СУ "Васил Левски" за общината. Той подчерта, че този модел вече функционира успешно в Пловдив, където професионалната гимназия по електротехника и електроника обучава кадри за нуждите на местната индустриална зона. 
Свилен Шитов припомни на родителите, че един от най-често задаваните въпроси по време на избори е защо за девненци няма работа в заводите и посочи липсата на специално образование като ключов фактор за това. Родителите участваха и в анкетно проучване на общината дали одобряват идеята учениците от новите професионални паралелки да носят униформи. Болшинството анкетирани дадоха положителен отговор.
Представителите на индустриалния бизнес запознаха аудиторията със спецификата на производствения процес и с комбинираната методика, по която ще бъдат обучавани учениците. Те им показаха как ще бъдат оборудвани бъдещите учебни лаборатории, пуснаха им мултимедийни филмчета за автоматизацията и за лабораторията по роботика на Техническия университет във Варна, където ще премине част от обучението на бъдещите гимназисти.
Тези от тях, които през настоящата учебна година ще завършат основното си образование в VII клас, ще могат да подават документи в СУ "Васил Левски" за прием по специалността "Автоматизация на непрекъснати производства", която е подходяща и за жени. За целта се предвижда да бъде разкрита една паралелка с 26 свободни места. Още една професионална паралелка със същия брой вакантни места ще бъде сформирана и за кандидат-гимназистите след VIII клас, като тя ще бъде разделена на две професионални направления. 13 ученици ще се профилират по специалността "Електрообзавеждане на производството", а другите 13 – "Автоматизация на непрекъснати производства".
По време на срещата от училищното ръководство разясниха на родителите какви са особеностите и етапите на кандидатстване след завършено основно образование в VII и VIII клас. Заместник-директорката Миглена Радкова подчерта, че конкурентната гимназия в Белослав предлага само една специалност, която подготвя кадри за нуждите на конкретен завод и така нейните възпитаници са лишени от право на избор. За разлика от тях завършилите в СУ "Васил Левски" ще могат да се реализират не само в химическата промишленост и не само в град Девня. 
Професионалната гимназия в Белослав е паднала до там, че нейни емисари обикалят къщите на хората от врата на врата и "зарибяват" кандидат-гимназисти с безплатни таблети – само и само да си запълнят бройките. Резултатите, които възпитаниците на белославската гимназия показват на държавните зрелостни изпити, свидетелстват, че там се води фиктивен учебен процес, коментираха от ръководството на СУ "Васил Левски" – гр. Девня. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите