Пропускане към основното съдържание

Властта и бизнесът в Девня сключват меморандум за сътрудничество


Да бъде сключен меморандум за сътрудничество между Община Девня и индустриалните гиганти на нейна територия, като в документа се разпишат конкретни ангажименти от страна на заводите към местната общност за 3-годишен период. Това предложи кметът Свилен Шитов по време на нарочна среща с представители на "Девня Цимент" АД, която бе свикана по настояване на общински съветници поради сигналите за системни обгазявания на атмосферния въздух. 

"Чудно ми е как така през 2014 година сте взели разрешително за горене на RDF отпадъци, въпреки че в България всичко е възможно. За такива решения трябва да има обществени обсъждания". С тези думи се обърна към представителите на "Девня Цимент" общинският съветник Васил Иванов, който живее край завода и се оплаква от системни обгазявания, особено през почивните дни и в тъмната част на денонощието. 
Местният избраник бе категоричен, че като компенсация за щетите, които причинява на територията и населението, "Девня Цимент" също трябва да се включи активно в изпълнението на капиталовата програма на общината, каквито ангажименти поеха от "Агрополихим"

"Съжалявам, че на подобни срещи не идват чорбаджиите, а наемни работници като вас, от които нищо не зависи" – коментира общинският съветник, като подчерта, че  заводите са се дистанцирали от територията, на която се намират.   
На свой ред Стоян Щерев – директор "Продажби и маркетинг" в предприятието, заяви, че от всички големи заводи в общината само "Девня Цимент" носи нейното име, което било най-голямото доказателство, че от там не са забравили къде се намират, а и по този начин рекламирали града в целия свят. 

Според мениджъра в някои аспекти България наистина била "разграден двор", но не и по отношение на отпадъците, за които важат строги европейски регламенти. "Няма никакви причини за притеснения. Алтернативните горива намаляват замърсяването на въздуха, а циментовата индустрия в цял свят помага на общините да се отърват от отпадъците, които не подлежат на рециклиране, но и не бива да се депонират", коментира Стоян Щерев. Вноса на чуждестранен боклук той оправда с довода, че у нас нямало достатъчно отпадъци за горене. 
"Това, което внасяме от Италия, не съдържа органика и няма процес на гниене, следователно няма миризма“, посочи мениджърът, след което уточни, че зловония се усещали, но само на 10-15 метра от инсталацията за преработка на RDF отпадъци. Стана ясно, че освен вносния боклук  в "Девня Цимент" се горят и отпадъците на варненските общини, които преди това се балират в завода край с. Езерово, община Белослав.
Въпреки че законът не ги задължава, от циментовия завод обещаха да предоставят ежемесечно на Община Девня данните от собствените непрекъснати измервания на вредни емисии, до които достъп има само РИОСВ-Варна.   

Представителите на местната власт и на циментовия завод се обединиха около становището, че трябва да действат съвместно в решаването на трупаните през годините проблеми, включително и за иницииране на законодателни промени, така че поне част от корпоративния данък, който промишлените предприятия плащат на държавата, да постъпва в общинската хазна.  
Идния месец представители на общинската власт и на индустриалните гиганти ще се срещнат отново, за да обсъдят меморандума за сътрудничество и да изговорят социалните ангажименти, които заводите ще поемат към местната общност за 3-годишен период. "Трябва да гледаме в дългосрочен аспект и да създаваме баланс, а не невидими огради", коментира кметът Свилен Шитов.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите