Пропускане към основното съдържание

Кулинарен фест с "мастър шеф" превърна девненския делник в апетитен празник (снимки)

Отрупани маси с всевъзможни домашни ястия и специалитети, апетитни аромати, много настроение и хубава музика белязаха първата по рода си кулинарна изложба в Девня, която се проведе в рамките на Пролетния празничен календар на общината. 
Специален гост на своеобразния гастрономически фестивал бе участникът в първото издание на предаването "Мастър шеф" Стефан Стефанов, който влезе в ролята на учител по готварство на три отбора дами. 
Дворът на Дневния център за хора с увреждания (ДЦХУ), който домакинства събитието, се превърна в апетитна градина на кулинарните вълшебства. Жители от цялата община бяха донесли своите готварски и сладкарски специалитети, които подредиха на дълги трапезни маси.  
Бохча със свински кебап, сладкиш с форма на агънце, селски хлябове и погачи, баници, мъфини, пурички, курабийки, кифлички, кремове, торти, кексове и всевъзможни сладки изкушения привлякоха погледите на посетителите и възбудиха техния апетит. 
Преди множеството да нападне масите обаче трябваше да мине официалната и състезателната част. Заместник-кметът Донка Йорданова откри кулинарния фестивал и заедно с комуникационния експерт Десислава Джипова от "Девня Цимент" влязоха в ролята на водещи. 
След това момичетата от местната група за модерен балет "Тиера“ вдигнаха осезаемо градуса на емоцията и предизвикаха бурни аплодисменти.
Пред множеството кметът Свилен Шитов призна, че не си пада по готвенето, но за сметка на това е овладял кулинарните тайни на барбекюто. Градоуправникът подхвърли идеята Девня да домакинства и на състезание по приготвяне на агнешка курбан чорба, тъй като градът открай време се слави като Меката на традиционното българско ястие. 
Безспорно най-голямото предизвикателство за дамите с кулинарни заложби бе възможността да готвят под диктовката на майстор готвача Стефан Стефанов. 
Асистент на "мастър шефа" стана и кметът Свилен Шитов, който се включи в приготвянето на гюзлеме и се справи отлично със сгъването на корите в триъгълни форми. 
Далеч по-сложно бе при дамите, които трябваше да приготвят свинска пържола с качамак и зеленчукова гарнитура, а наред с това и гюзлеме. Шестте кандидатки, които се престрашиха да готвят редом до "мастър шефа", бяха разделени в три отбора – ДЦХУ, с. Кипра и Община Девня.
Жените трябваше да пълнят маслини със сирене и пикантна наденица, след което да ги панират, да карамелизират моркови и да забъркат специален сос, който съдържаше масло, мащерка, дафинов лист, лук, чесън и кокал от пържолата.
След като оставиха всички продукти да се задушат, в получения сос те добавиха бира и брашно. Пържолата нарязаха на решетка от двете страни, потопиха я в белтък и я овкусиха със специална подправка на "мастър шефа", след което я опържиха.
Качамакът на отбора на ДЦХУ-Девня
Майстор готвачът оцени високо специалитетите на трите отбора, които получиха специални награди и грамоти от името на Община Девня.
Отборът на Община Девня
Отборът на село Кипра
 С грамоти и цветя бяха отрупани всички участници в кулинарната изложба, които превърнаха делничния ден във вкусен празник. 
След като публиката и участниците хапнаха дружно, последва и веселбата, гарнирана с народна музика, хора и много настроение. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите