Пропускане към основното съдържание

Девня отбеляза 24 май с пищно шествие и тържествен концерт (снимки)


За втора поредна година Девня отбеляза 24 май с пищно общоградско шествие, решено в цветовете на родния трибагреник, в което се включиха всички предучилищни и училищни заведения на територията на общината. 

Предвожданите от духов оркестър представителни блокове от ученици и учители тръгнаха от филиала на Средно училище "Васил Левски", преминаха по централния булевард "Съединение", за да стигнат до Народно читалище "Просвета 1900". Именно там, на площада, се проведе тържествен концерт-спектакъл с участието на деца от забавачниците и ученици.

Сред официалните гости на събитието бяха кметът Свилен Шитов, неговият заместник Донка Йорданова, секретарят на Община Девня Елка Драгулева, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков.
В тържественото си приветствие към множеството кметът Свилен Шитов заяви, че днес излизаме от домовете си, за  да  почетем заедно  силата  на  просветата, да се поклоним пред магическата  мощ  на  писаното слово и да засвидетелстваме своето уважение към делото на солунските братя Кирил и Методий и на техните ученици.
"Историята е била благосклонна към нас, българите. Получили смe книжнина на роден език по-рано от редица европейски народи. Нашите прадеди не са се отнесли с пренебрежение към този дар на първоучителите, а са го преумножили и предали на други народи, за да се превърне той в "език свещен" на други култури", изтъкна Свилен Шитов.
"България е била и велика, и могъща, и слаба, и потъпквана. Едни владетели са завоювали големи територии, други са ги губели, но духовното пространство, което светите братя Кирил и Методий са завоювали за нас, никой никога няма да ни отнеме. Защото славянската писменост  е  нашият  исторически  белег във вселенски мащаб!", подчерта кметът на Девня. 
Градоуправникът благодари на всички педагози от системата на образованието, на читалищните самодейци и общинските експерти за професионализма и грижите, които полагат за девненските деца. Свилен Шитов им пожела здраве, титанична духовна сила и дълбоко удовлетворение от достойния им труд, посветен на просвещението на личността, на духовното ни израстване и национално благоденствие. 
Площадът запулсира в джаз ритми в изпълнение на Духов оркестър "Bandwagon street"
Малчуганите от девненските детски градини "Детелина", "Незабравка" и "Здравец" плениха публиката с рецитал за буквите, феерични модерни и фолклорни танци.   
Всички деца от подготвителните групи, които наесен ще бъдат първокласници, получиха от кмета книжки със специални пожелания. 
Последваха и изпълнения на ученици от ОУ "Св. св. Кирил и Методий" и СУ "Васил Левски", сред които се откроиха танците "Въженца", "Пипи Дългото чорапче", "Мамбо разходка" и др. На сцената отново се изявиха седмокласниците от Повеляново, които изпълниха две народни песни, миксирани от бийтбоксъра Цветан Атанасов. 
В празничната програма активно се включиха и талантите на модерен балет "Тиера", чиито "лъвчета" събраха всички погледи. 
Празничният концерт завърши с детски фолклорни танци в изпълнение на малчуганите от ДЮФА "Девненче". 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите