Пропускане към основното съдържание

Баланс между традиция и модерност показа СУ "Васил Левски" на годишния си концерт

Снимки: Ивелина Маринова, СУ "В. Левски" - гр. Девня

В препълнена зала и с бурни овации премина традиционният годишен концерт на СУ "Васил Левски", който се организира в чест на Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост. Малки и големи ученици доказаха, че девненското училище е не просто извор на знания, но и школа по различни видове сценични изкуства. 

На тържествения концерт-спектакъл в НЧ "Просвета 1900" присъстваха заместник-кметът на Община Девня Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, педагози, ученици, родители. 
В своето празнично слово директорът на СУ "Васил Левски" Георги Петков отбеляза, че 55-годишната история на училището е формирала заслужено имиджа му на най-доброто в община Девня, на средище на висока култура, творчество и образованост. Доказателство за това са и постигнатите много добри резултати на всички нива – държавни зрелостни изпити, външно оценяване, областни и национални олимпиади, спортни състезания. 
"Като централно градско училище и в бъдеще СУ "Васил Левски" ще акцентира върху високото качество на преподаване и овладяване на нови знания, развитие на умения и компетентности чрез актуални стратегии и интерактивни методи, подготвящо активни и социално отговорни личности", увери директорът. Той определи повереното му училище като хуманно и толерантно, ориентирано към интереса и към мотивацията на ученика, към възрастовите и социални промени в живота му, както и към способността му да прилага усвоените знания на практика. Георги Петков припомни, че през новата учебна година СУ "Васил Левски" ще обяви прием по две нови специалности, които ще осигурят на младежите престижна работа в девненските заводи. По повод наближаващия празник директорът пожела на учениците жаждата им за знания и духовно извисяване да не стихва никога, а на учителите – все така с отдаденост и себеотрицание да изграждат можещи, знаещи и отговорни личности.
Сцената на Народно читалище "Просвета 1900" се превърна в шарена палитра от музикални, песенни и танцови изпълнения с перфектен баланс между традиция и модерност. Заслугата за това е на г-жа Марийка Лалева – главен учител в СУ "Васил Левски", която е подготвила сценария и е положила голямо усърдие, за да бъде изпълнен той до последен детайл.
В рамките на концерт-спектакъла се разигра комедиен скеч "Роми с деца" с участието на десетокласници от СУ "Васил Левски", трогателен рецитал със сценка по стихове на Христо Ботев, фолклорна песен с автентични бийтбокс ефекти, модерни, български народни, руски и латино танци, балетни изпълнения и др. 
Участие в концерта взеха и детските групи към ТК "Девненче" с ръководител Боряна Динева, които изпълниха сложни танцови композиции. 
Бурни овации предизвика и изявата на учителката по музика Даниела Георгиева, която изпя две хайдушки народни песни, а учениците ѝ играха хоро край нея.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите