Текст и снимки: Георги Александров |
Северно от сградата на Община Девня се намира една легендарна местност, за която досега само бях чел в интернет. За съжаление нейното минало остава неуловено от фотоисторията на този край, а пропускът е непоправим.
Реклама: Комплекс "Имението" - с. Петров дол
Реклама: Комплекс "Имението" - с. Петров дол
Руините на амфитеатъра от птичи поглед |
Човешкото безумие
От античния амфитеатър продължавам все напред по улица "Вълшебен извор" и стигам до вдигната бариера с охранителна кабина. Вдясно от нея се намира полуразрушена воденица, която напомня за някогашната слава на Девня като Долината на мелничарската индустрия, на която историкът Анастас Ангелов от местния Музей на мозайките е посветил не една и две свои публикации.
Воденица в селището Река Девня, днес квартал на града. Снимка: www.devnya.bg |
Полуразрушена воденица в квартал "Река Девня" |
Стърчащият недалеч комин на циментовия завод подсказва, че духът на старото време сякаш е отлетял от тази местност, но не е точно така. Той се долавя осезаемо и въпреки тежката индустриализация, съсипала това място в средата на миналия век. Не мога да се въздържа и да не попитам кой и с какъв акъл е извършил това чудовищно престъпление срещу Природата и откъде-накъде ще се каптират карстови извори, при условие че е построен цял язовир "Цонево"?! Това обаче е тема на отделен, много сериозен и напълно безпредметен от гледна точка на настоящето разговор.
Каменната сграда на воденицата, разположена на южния бряг на река Девненска, е реституирана и сякаш някой умишлено чака тя да се самосрути. А зданието не просто може да се реставрира с някаква имагинерна или користна цел. То има потенциала да се превърне в истински културен и етнографски център в духовното сърце на Девня, в който да се помещават библиотека, галерия, зала за театрални представления и кръжоци, занаятчийски ателиета, арткафе, гостилница и каквото още Ви хрумне.Продължавам да оглеждам мелницата, неусетно преминавам границата на вдигнатата бариера и виждам, че северната фасада на каменното здание е сравнително добре запазена. За миг си представих, че живея в тази къща и под прозорците ми тече същата тази река, докато пиша романа на живота си...
Наследство с бъдеще
Няма спор, че тази достолепна сграда е истинска антика, която със своите размери може да сложи в малкия си джоб всяка къщурка от Етъра край Габрово, например. Какво пречи и тук да се поднася бяло сладко, да се приготвя кафе на пясък, да се грее вино и ракия и да се изучават занаяти?... Мен ако питате, абсолютно нищо. След като стопаните не полагат грижи за имота си, могат от кумова срама да го дарят или продадат на община или държава, а ако не – да се отчужди принудително, за да бъде спасена поне една девненска воденица, която има потенциала да заприлича на това:
Родното място на река Девненска
Досами каменния зид на масивната полусрутена сграда се спуска река Девненска, извираща точно от тази местност, в която бликат най-големите карстови "затворници" на територията на България. Преминавайки бариерата до воденицата, пред взора ми се появяват малки жълти постройки, от където се чува равномерно шумолене. На една от тях е прикрепена табела с надпис "Адата" – един от най-големите измежду всички "пленени" девненски извори.
Изневиделица ме пресреща господин с гащеризон на ВиК, който учтиво ме пита как съм влязъл тук. Оказва се, че това е санитарно-охранителна зона, в която не може да се разхождаш току-така и без изрично разрешение. Но явно след като долавя, че имам специален интерес към историята на това място, човекът проявява разбиране и не бърза да ме изгони. "Това, което Ви е любопитно, за нас е просто част от ежедневието", казва той с усмивка, очевидно несъзнавайки, че обектът на моя интерес няма нищо общо с тези помпи и каптажи, а с времето преди те да се пръкнат тук.
Каптаж на извор "Адата" |
Засипвам господина с въпроси. Разяснява ми защо е невъзможно "уловените" извори да бъдат открити и че никой не е виждал снимки на местността преди масовото каптиране. Без специално разрешение от шефа на ВиК няма как да вляза и да видя "уловен" извор, камо ли да снимам. Така остава да си представя как е изглеждал в цялост погубеният воден оазис на Девня, но би било добре и някой художник с неклиширана фантазия да направи нещо по въпроса...
Каптаж на един от девненските извори. Снимка: http://plam1970.blogspot.bg/ |
Малките чудеса
За щастие, поради особеностите на подпочвения слой, изворите няма как да бъдат напълно прихванати от човека и на места водата избива на повърхността. На такъв "феномен" се натъкнах, след като излязох от санитарно-охранителната зона и продължих разходката си към единствения некаптиран извор – Вълшебния.
Това са така наречените "остатъци" от каптажите, които осигуряват оттока на река Девненска. Тези бликащи ручеи са малките чудеса на индустриалното градче.
Вълшебният извор
Това е място, до което за първи път отивам пеша и по този маршрут. Поемам по южния бряг на река Девненска, следван неотлъчно от две понита от зоопарка на комплекс "Вълшебен извор". Наблюдавам отдалеч автентичната архитектура на сградата, превърната в увеселително заведение с хотелска част, и отново се сещам за току-що подминатата призрачна воденица...
А река Девненска е по-бистра от перла, защото тук е нейното (изворно) начало. Вървя и наблюдавам невероятната природна хармония. Сладководните водорасли придават на течащата вода свежозелен оттенък, който действа успокояващо. Диви патици правят забавни пируети във водата – гмуркат се, но краката и задните им части остават на повърхността. Може би това е специалният им поздрав към посетителите на комплекса – със задното трибуквие нагоре (уви, не успях да уловя този детайл с телефона си).
Минавам по едно мостче над реката и се отправям към единствения пожален извор в Девненската долина. От басейна му се стича миниводопад, който задвижва водно колело (воденица).
Изкачвам се по стълбите нагоре, а тюркоазеният басейн ме посреща със сюрреалистични отражения на небето, дървесни корони и още нещо, което остава невидимо за очите, но със сигурност е кодирано в причудливото и митично дъно на Вълшебния извор...
Случайно или не, навръщане батерията на телефона ми падна и не можах да заснема някои специални детайли, които приковаха погледа ми. Обещавам да го направя следващия път, когато със сигурност отново ще преоткрия тази местност. Пожелавам същото и на Вас – да откривате и преоткривате свещени кътчета земя, пропити от древна история, митове, легенди, жива вода и живописна флора и фауна!
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.