Пропускане към основното съдържание

Местната власт в Девня сформира общ фронт срещу големите корпорации

Да се насрочи публичен дебат за намиране на решения и пресичане на процесите след масовата приватизация, ощетяващи сериозно Девня и нейните жители. Това поиска с писмо до кмета Свилен Шитов и общинските съветници Димитър Корназов – бивш кмет на града и народен представител в 40-ото Народно събрание.  

В своето писмо, което бе прочетено на днешната сесия на местния парламент, Корназов поставя два основни въпроса – за отваряне на приватизационните договори на индустриалните гиганти, за да се установи дали държавата не си е свършила работата, или фирмите не изпълняват своите ангажименти след приватизацията. Другият въпрос, който Корназов отправя в писмото си, е за общинската инфраструктура, ползвана от контрагентите на индустриалните гиганти. 

„Печалбите им са гарантирани, а за девненци остават разбити пътища. Общината трябва да ги възстановява заради нанесените щети, вместо да влага тези средства в социална инфраструктура. Нима хората са по-маловажни от фирмите, работещи в Девня“, пише бившият градоуправник. „В годините на моя кметски мандат съм бил убеден, че партньорството с големите фирми ще стане факт. За жалост времето показа, че не съм бил прав“, завършва писмото на Корназов. 

Постъпленията в общинската хазна на Девня от индустриалните производства в града са само по линия на налозите за сгради и смет. Данък печалба те плащат на държавата, но трансферите от централния бюджет към общината се оказват крайно недостатъчни, за да се справи тя с негативните последствия от дейността на заводите.  

Всички общински съветници се обединиха около становището, че трябва да бъдат единни в отстояването на интересите на девненци пред корпорациите, които имат големи лостове за влияние. „Наслушали сме се на обещания, но истината е, че нищо не се случва. Само им дишаме отровите и прахоляците и си трошим колите в дупките. Ние не искаме да губим от това, че те печелят. Дори не знаем от къде и какви суровини внасят. Министерството на околната среда и водите не ни информира за нищо и научаваме от медиите за проблеми в предприятията“, коментираха съветници.  

„Аз съм за такъв дебат, за да намерим баланса, който да съчетава интереса на двете страни“, заяви кметът на Девня Свилен Шитов. Той посочи, че други общини с промишлени предприятия на територията си са постигнали значителен напредък в това взаимодействие. Не става въпрос за финансови дарения, а за изпълнение на части от Програмата за капиталовите разходи на общината, посочи кметът и подчерта, че предприятията имат на разположение всевъзможни специалисти и работят с десетки фирми.  

Представителите на местната власт в Девня ще се срещнат специално, за да структурират темите и проблемите на бъдещия дебат. Те са категорични, че в него трябва да участват най-висшите ръководители на предприятията, а не техни пратеници, както и представители на държавата и местната общественост. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Обвинител №1 на Девня се кандидатира за районен прокурор на Варна

Невена Илиева на церемонията по встъпването си в длъжност като административен ръководител на РП-Девня в присъствието на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Снимка: prb.bg (27.07.2016)  Настоящият административен ръководител на Районната прокуратура в Девня Невена Илиева е сред петимата кандидати за районен прокурор на Варна, след като доскорошният ѝ председател – Цветанка Гетова, бе освободена предсрочно от поста с решение на ВСС. Това става ясно от официалната интернет страница на висшия кадрови орган на съдебната власт, където са публикувани биографиите, концепциите за управление и декларациите за имотното състояние и произхода на средствата на участниците в конкурса.  Невена Илиева е завършила „Право“ в Юридическия факултет на Технически университет – Варна. Дипломата ѝ за средно образование е от СОУ „Стефан Караджа“ – гр. Каварна. Владее английски език на добро ниво. През годините е участвала в 8 семинара, свързани с професионалната ѝ дейност и кв...

ТОП 3 на най-добрите заведения в Девня и околностите

Пицария „Танита“, механа „Чапая“ и бистро „Адата“ са най-предпочитаните заведения за ядене и пиене на територията на община Девня, които се отличават и със своето добро ниво на обслужване. Това показват резултатите от специално допитване във фейсбук групата „Забелязано в Девня“, в което се включиха потребители предимно от Девня и Варна. Трите заведения са в различен стил, посещават се по различни поводи и от различен тип клиенти. В едното се предлагат пици, в другото скара, а в третото – обедно меню с готвени ястия. Трудно могат да се сравняват помежду си, но е факт, че са най-посещавани, казват девненци.  Пицария "Танита" - град Девня Безспорен първенец в онлайн надпреварата е пицария „Танита“ в град Девня. За нея са гласували 175 потребители. Един от тях е написал и коментар за пицарията, с който хвали добрата кухня, богатото меню и приятната обстановка.  Фейсбук страница на Пицария "Танита" Механа "Чапая" - село Кипра На второ място...

Марцианопол – древната слава на Девня

Макет на Марцианопол в Музея на мозайките Древният Марцианопол, чиито останки сега лежат под основите на един от кварталите на Девня – "Река Девня", е бил най-големият град, основан на територията на днешна България. Крепостната стена е защитавала площ от над 70 хектара, което е двойно повече от тогавашния Одесос (днешна Варна). Писмените извори (старогръцки, римски, готски и византийски) показват града като важен военен, административен и християнски център.  Той бил не само добре укрепен, но и добре устроен, построен по типично римски образец – с големи, широки и прави улици, ориентирани по посоките на света.  Древна римска улица в кв. "Река Девня" Градът бил отлично водоснабден с канализация и водопровод. В него имало импозантни храмове, обществени сгради... За съжаление всичко това е разрушено и разграбено още в древността и сега останки от миналото величие лежат на дълбочина от около два метра. Марцианопол носи името на сестрата на импер...