Пропускане към основното съдържание

Приветствие на кмета на Община Девня по повод Деня на народните будители

Свилен Шитов, кмет на Община Девня
Уважаеми просветни и културни дейци,
Уважаеми съграждани,

На този ден изразяваме почит към пазителите на родното в неговия духовен и сакрален смисъл, към хората, събудили със слова и действия националното самосъзнание на българина, благодарение на които във времена на материален и духовен гнет се случи „пиянството на един народ“.

254 години от зората на Българското възраждане възклицанието на светогорския монах Паисий – „О, неразумни и юроде, поради что се срамиш да се наречеш българин“ – не само че не е изгубило своя контекст, но е и болезнено актуално, особено след вчерашния ден, който за пореден път напомни за една мисъл на великия Николай Хайтов – за чуждопоклонничеството като заложена в нас прокоба да мразим своето.

Не само заради това обаче България днес има нужда от истински будители, от каквито нашата община не е лишена нито в настоящето, нито в миналото.

Нека да си спомним за родолюбивия чорбаджия Дука Вълюв, положил основите на просветното дело в Девня с откриването на първото килийно училище, което до Освобождението е издържано от християнската община и от дарения на местното население.

Днес на първо място изказвам благодарности към всички читалищни самодейци и към техните художествени ръководители, които възпитават духа на българщината не само у подрастващите и не само у представителите на нашия етнос и вероизповедание; към учителите, които упражняват професията си по призвание; към писатели, историци, духовници и към всички онези, за които родното е свещена територия, мисия и заветен дълг.

Честит празник, народни будители!


Свилен Шитов,

кмет на Община Девня

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите