Пропускане към основното съдържание

Община Девня предоставя на държавата терен за изграждане на Спешен център

Кметът Свилен Шитов в студиото на "България днес"
В Девня предстои да бъде изграден Център за спешна медицинска помощ, който ще се намира до болницата в индустриалния град. Проектът е на Министерството на здравеопазването, а местната община ще предостави безвъзмездно на държавата терен, върху който да се изгради спешният център. 

Това обяви в студиото на предаването „България днес“ на БНТ2 кметът Свилен Шитов. Повод за участието му бе призът „Инвестиции в здраве“, с който градоуправникът бе удостоен на конкурса „Кмет на годината 2016“.  

Свилен Шитов отбеляза, че усилията му са насочени към повишаване лимита на многопрофилната болница в града, който изненадващо през 2016 година бе редуциран на 508 лева месечно, като допреди това е бил от порядъка на 16 хил. – 20 хил. лева на месец. По въпроса са водени разговори със здравния министър в оставка д-р Петър Москов, но предвид политическата ситуация в момента е трудно да се прогнозира дали и кога двете отделения в болницата – детско и физиотерапия – ще заработят нормално. 

Кметът отчете, че през изминалата една година местната власт е успяла да стабилизира финансовото състояние на двете здравни заведения – поликлиниката и болницата, които са били с огромни дългове. Той благодари на индустрията за това, че е откликнала на инициативата на общината за изграждане на травматологичен център в градската поликлиника, който освен че обслужва нуждите на работниците от промишления комплекс, работи безвъзмездно за жителите на община Девня. Взаимният интерес е ключовият фактор, благодарение на който местната власт и бизнесът реализират общественополезни проекти в сферата на здравеопазването, образованието и екологията, обясни кметът. Той поясни, че всички приходи от екоглоби общината инвестира целево в залесяване на свободни пространства, в почистване и облагородяване на градската среда.  

По въпроса за образователните приоритети, Свилен Шитов изрази надежда, че с разкриването на двете нови професионални паралелки в Средно училище „Васил Левски“ през идната учебна година, Девня ще се превърне в притегателен учебен център за гимназисти от цялата Варненска област. Двете специалности, по които ще бъдат обучавани младежите – „Електрообзавеждане на производството“ и „Автоматизация на непрекъснати производства“ – са уникални за Варненска област. Бизнесът, който ще стимулира финансово учебния процес, гарантира и работа на успешно завършилите зрелостници. Обмисля се и вариант за разкриване на средношколско общежитие в града, допълни кметът.

Той благодари на съгражданите си за вота в конкурса „Кмет на годината“ и заяви, че приема приза като знак за добре свършена работа, но и като голяма отговорност. Шитов коментира, че събития от този ранг помагат на кметовете да си "сверяват часовниците".

„Нашата община винаги е била на челни места и аз съм твърдо решен да възвърнем нейните силни позиции“, категоричен е кметът на Девня.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Обвинител №1 на Девня се кандидатира за районен прокурор на Варна

Невена Илиева на церемонията по встъпването си в длъжност като административен ръководител на РП-Девня в присъствието на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Снимка: prb.bg (27.07.2016)  Настоящият административен ръководител на Районната прокуратура в Девня Невена Илиева е сред петимата кандидати за районен прокурор на Варна, след като доскорошният ѝ председател – Цветанка Гетова, бе освободена предсрочно от поста с решение на ВСС. Това става ясно от официалната интернет страница на висшия кадрови орган на съдебната власт, където са публикувани биографиите, концепциите за управление и декларациите за имотното състояние и произхода на средствата на участниците в конкурса.  Невена Илиева е завършила „Право“ в Юридическия факултет на Технически университет – Варна. Дипломата ѝ за средно образование е от СОУ „Стефан Караджа“ – гр. Каварна. Владее английски език на добро ниво. През годините е участвала в 8 семинара, свързани с професионалната ѝ дейност и кв...

ТОП 3 на най-добрите заведения в Девня и околностите

Пицария „Танита“, механа „Чапая“ и бистро „Адата“ са най-предпочитаните заведения за ядене и пиене на територията на община Девня, които се отличават и със своето добро ниво на обслужване. Това показват резултатите от специално допитване във фейсбук групата „Забелязано в Девня“, в което се включиха потребители предимно от Девня и Варна. Трите заведения са в различен стил, посещават се по различни поводи и от различен тип клиенти. В едното се предлагат пици, в другото скара, а в третото – обедно меню с готвени ястия. Трудно могат да се сравняват помежду си, но е факт, че са най-посещавани, казват девненци.  Пицария "Танита" - град Девня Безспорен първенец в онлайн надпреварата е пицария „Танита“ в град Девня. За нея са гласували 175 потребители. Един от тях е написал и коментар за пицарията, с който хвали добрата кухня, богатото меню и приятната обстановка.  Фейсбук страница на Пицария "Танита" Механа "Чапая" - село Кипра На второ място...

Марцианопол – древната слава на Девня

Макет на Марцианопол в Музея на мозайките Древният Марцианопол, чиито останки сега лежат под основите на един от кварталите на Девня – "Река Девня", е бил най-големият град, основан на територията на днешна България. Крепостната стена е защитавала площ от над 70 хектара, което е двойно повече от тогавашния Одесос (днешна Варна). Писмените извори (старогръцки, римски, готски и византийски) показват града като важен военен, административен и християнски център.  Той бил не само добре укрепен, но и добре устроен, построен по типично римски образец – с големи, широки и прави улици, ориентирани по посоките на света.  Древна римска улица в кв. "Река Девня" Градът бил отлично водоснабден с канализация и водопровод. В него имало импозантни храмове, обществени сгради... За съжаление всичко това е разрушено и разграбено още в древността и сега останки от миналото величие лежат на дълбочина от около два метра. Марцианопол носи името на сестрата на импер...