Пропускане към основното съдържание

"Агрополихим" пое конкретни ангажименти към девненци на безпрецедентна среща с местната власт и граждани

Изпълнителният директор на „Агрополихим“ АД Филип Ромбаут и кметът на Община Девня Свилен Шитов си стиснаха ръцете по ключови въпроси, които вълнуват девненци и най-вече жителите на квартал „Повеляново“. На първата по рода си тристранна среща между белгийския инвеститор, местната власт и обществеността бе постигнато споразумение оттук нататък жителите на Девня да бъдат приоритет №1 за „Агрополихим“ АД, включително и по отношение на търсенето на неквалифицирана работна ръка за производствените и други нужди на предприятието. 

Безпрецедентната среща, която продължи близо 3 часа, се проведе в Деня на народните будители по инициатива на ръководството на „Агрополихим“ АД. Повод за нея станаха серията медийни публикации от изминалото лято, които уличават предприятието в системни нарушения на екологичното законодателство, в неглижиране на притесненията на девненци от дейността на завода и в пълно капсулиране на неговото ръководство.
„Във Ваше лице хората виждат едни използвачи, които черпят ресурса на нашата община, а не дават нищо насреща“, заяви от името на гражданите кметът Свилен Шитов. В отговор Филип Ромбаут увери, че компанията ще промени коренно комуникационния си подход. „Оттук нататък ние сме отворени към Вас за всякакви въпроси и коментари, които държим да изясняваме съвместно и в позитивен дух“, декларира Филип Ромбаут.
Занапред всички девненци, които имат желание да работят в завода, трябва да се обръщат към общинската администрация, която ще им съдейства за изготвянето на CV за работа, а кметът Свилен Шитов пое ангажимент да връчва документите лично на г-н Ромбаут. С тази стъпка изпълнителният директор се зарече да опровергае напълно слуховете за шуробаджанащина и корупция в отдел „Човешки ресурси“ на предприятието. Инвеститорът изрази учудване, че девненци като цяло не кандидатстват за работа в „Агрополихим“, което принуждавало ръководството да запълва свободните места с работници от съседни на Девня общини, най-вече от провадийските села.
По въпроса за замърсяването на околната среда Филип Ромбаут определи като безпочвени твърденията, че депонираният от „Агрополихим“ фосфогипс е токсичен и опасен за природата и човешкото здраве. Нещо повече – площадката, която стопанисва предприятието, е оборудвана с модерна инженерна инфраструктура, която отвежда водите до пречиствателната станция на завода и не позовлява те да попаднат в подпочвения слой. Изследванията показват, че качеството на преработените отпадни води е в пъти по-добро от това, което заводът получава от язовир „Цонево“. Филип Ромбаут разясни, че флуорът във фосфогипса не представлява опасност, защото е примесен с калций, който не му позволява да се превърне в токсичен газ.
Изпълнителният директор на „Агрополихим“ АД заяви, че дружеството в момента обжалва в съда наложената му санкция в размер на 100 хил. лева за депониране на фосфогипс, тъй като според него държавата не прилага адекватно общоевропейската директива за третиране на отпадъците, съдържащи флуориди. „По същия начин като нас работят и заводите в Белгия, Финландия, Гърция, Полша и Литва“, изтъкна Филип Ромбаут. Той категорично отрече слуховете, че заводът е източник на задушливата миризма на сяра, която жителите на Повеляново усещат най-вече през нощта, тъй като по думите му „Агрополихим“ не използва тази суровина в производствения процес.
В рамките на срещата кметът запозна Филип Ромбаут с намеренията на администрацията да профилира гимназиалното образование в Девня за нуждите на химическата промишленост, но и за преодоляване на отрицателните демографски тенденции в общината. Свилен Шитов покани инвеститора на среща по този въпрос с представители на индустрията, местната власт и СУ „Васил Левски“, която ще се проведе на 3 ноември. 

Служител на завода пък поиска ръководството да сключи договор с поликлиниката в Девня, където да се извършват годишните профилактични прегледи на работещите в "Агрополихим", за да не им се налага да бият път до Варна.
Обсъдени бяха и проблемите с движението на тежкотоварни превозни средства, които рушат пътищата в квартал „Повеляново“, но се оказа, че вината за това е на полицията, която не упражнява ефективен контрол на трафика. Решен е проблемът с паркирането на камиони на главния път, тъй като паркингът за тирове, който "Агрополихим" изгради, вече функционира.
По време на безпрецедентната среща обстойно бе представена дейността на свързаната с „Агрополихим“ фондация „Лъки Хънт“ и нейният модерен подход към проблема с бездомните кучета. Кметът Свилен Шитов отчете, че общината и фондацията, основана от съпругата на г-н Ромбаут – Светлана Хънт, са постигнали изключително добро взаимодействие.
Изградената ветеринарна клиника в Девня се оказва спасителен център за все повече бездомни четириноги, за които се полагат безвъзмездни грижи, а някои от тях вече са щастливо осиновени в чужбина, отчете председателят на фондацията Роберто Георгиев.
Заместник-кметът на Девня Донка Йорданова, главният секретар на общината Елка Драгулева, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, заместникът му Методи Нецев и други общински съветници също уважиха инициираната от "Агрополихим" среща в Младежкия дом на квартал "Повеляново".


Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите