Новият собственик на „Полимери“, който придоби фалиралото предприятие през лятото на миналата година, представи инвестиционното си намерение за терена пред Регионалната инспекция по околната среда и водите, сочи справка в сайта на екоинспекцията. От нея става ясно, че пловдивската фирма „Хъс“ ООД възнамерява да вдигне завод за производство на неорганични химични вещества като течен хлор, натриева основа, солна киселина, натриев хипохлорит, ферихлорид.
Според уведомлението новият собственик иска „възстановяване производството на неорганични хлорни продукти в България чрез изграждане на инсталации за високотехнологична и екологична хлоралкална електролиза”.
Капацитетът на инсталацията за производство на неорганични химични вещества се предвижда да бъде: 15 000 т/г течен хлор 100%; 17 000 т/г натриева основа 100%; 4 923 600 Hm3 /г водород 100%; 33 990 т/г натриев хипохлорит; 45 000 т/г солна киселина 34% HCL и 20 000 т/г. ферихлорид.
В основата на хлоралкалната електролиза е използването на очистен разсол и вакуумна сол, което изключва генерирането на отпадъци от процеса. По време на експлоатацията вода за производствени и противопожарни нужди ще бъде ползвана от Деривацията „Язовир Цонево-Промишлена зона-Юг/Девня"
След осъществяване на инвестиционното предложение ще се формират 4 потока отпадъчни води. Химически замърсени води от случайни разливи, салникови течове и други в инсталацията ще се събират и третират в собствена пречиствателна станция преди заустването им. Отпадъчни производствени води от инсталацията за ферихлорид ще се събират в локален резервоар, ще се третират и използват в производството на железни коагуланти като вторична вода. Дъждовните води ще се отвеждат по съществуващата дъждовна канализация, която ще бъде ревизирана и възстановена от новата площадка до точката на заустване.
От РИОСВ посочват, че след придобиване на имота новият собственик “Хъс” ООД се явява “притежател на отпадъци”, независимо че причинителят им е „Полимери“ АД. В качеството си на нов собственик фирмата ще трябва да се погрижи за своя сметка за възстановяването на качествата на околната среда, в това число и рекултивацията на депото за карбонатен шлам.