Пропускане към основното съдържание

Девненски деца покоряват Космоса в СОК "Камчия" (снимки)

В Санаторно-оздравителния комплекс „Камчия“ започна международната детска лагерна смяна Пролетна експедиция „Интеркосмос Днес“. В нея участват над 100 деца от различни градове на България. Смяната протича в навечерието на отбелязването на 12 април – Международен ден на авиацията и космонавтиката и отбелязването на 30-годишния юбилей от втория руско-български космически полет. Децата се обединиха около общата цел да научат нови факти за Земята и Вселената, да разкрият небесни тайни, да покорят звездите и да мечтаят заедно, съобщиха от пресцентъра на СОК "Камчия". 
Още с пристигането си, новите млади космически надежди получиха специална мисия – да се разпределят на екипажи по трима, да изберат име и позивна за своя екипаж. Сред най-амбициозните ученически отбори са тези на общините Девня - с кмет Свилен Шитов, Долни чифлик - с кмет Красимира Анастасова, Аврен - с кмет Емануил Манолов, и Аксаково - с кмет инж. Атанас Стоилов. Вечерта всички имаха възможността "да полетят" в Космоса с песните на известната българска актриса и певица Грета Ганчева, която изнесе концерт в СОК "Камчия". 
В Актовата зала на Учебно-възпитателния център „Юрий Гагарин“ прозвучаха имената на екипажите, сред които: „Откриватели“, „Галактика Х“, „Андромеда“, „Северно сияние“, „Интергалактически изследователи“, „Комета“, „Заедно на Земята, заедно в Космоса“. Бурни аплодисменти за най-атрактивно име на екипаж получиха отборите „Усмихнатите звезди“, „Лъчезарните космически момичета“ и „Сладки в Космоса“.
Младите космонавти бяха посрещнати лично от българския космонавт-изследовател Красимир Стоянов, преминал пълния курс за подготовка на втория руско-български космически полет, състоял се от 7 до 17 юни 1988 година в рамките на програмата „Интеркосмос“. Децата с интерес проследиха разказа на космонавта за подготовката му и изгледаха документални кадри именно за този полет, за научните изследвания, експерименти и разработки по българската програма „Шипка“. 
Бъдещите покорители на Космоса задаваха различни въпроси към ръководителя на Авиокосмическия център в „Камчия“, сред които как е възникнало желанието му да полети, как е протекъл подборът и кои са били най-трудните моменти в подготовката на полета. Не бяха пропуснати и коментарите за позицията, в която спят космонавтите при безтегловност, как се хранят и как поддържат хигиена, когато няма гравитация, която да притегля водната струя.
Вече започна обучението на децата и тренировките им и в интерактивния аналог на спускаемия космически кораб „СОЮЗ-ТМА“, който се намира в учебно-възпипателния център „Юрий Гагарин“ в „Камчия“. По време на лагерната смяна, под ръководството на българския космонавт,  участниците ще тренират скачване с Международната космическа станция в автоматичен и в ръчен режим, ще наблюдават зведното небе от учебната обсерватория, ще майсторят малки летателни апарати и ще развиват своите таланти.

По време на представянето екипажите изтеглиха своите космически роли – космонавт-изследовател, борден инженер и командир. Всеки отбор получи борден дневник и карта на задачите.

Тренировките продължават и стават все по интересни. Те включват интензивна физическа подготовка под формата на игри и състезания в басейна, фитнес залите и откритите площадки на комплекса. Космическата смяна ще продължи до 6 април. На финала всички участници в смяната „Интеркосмос днес!“ ще получат сертификати за участие в начален курс „Млад космонавт“.

През лятната ваканция - от 30 юли до 13 август, ще се проведе и Международна космическа смяна „Космосът и ние“, за която вече започнаха записванията. По традиция в нея лекции и практически упражнения се водят от космонавти от различни страни.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че