Пропускане към основното съдържание

Бум на разкритите престъпления в Девня, Суворово и Вълчи дол

Байрам Нишад, началник на РУ-Девня

През 2017 година значително се е увеличила разкриваемостта на престъпления в отговорния район на полицейското управление в Девня, което обхваща териториите на общините Девня, Суворово и Вълчи дол. Това съобщи началникът на РУ-Девня при МВР-Варна главен инспектор Байрам Нишад, който посочи, че разкритите престъпления през миналата година са 261 от общо 414, което е равно на 63.04% при 54.42% за 2016 година. 

Като положителна тенденция може да се отчете фактът, че през миналата година е намалял броят на извършените кражби (битова престъпност). През 2017 г. са регистрирани 92 случая на противозаконно отнемане на чуждо имущество, а през 2016 г. –  144, посочи Байрам Нишад пред "Девня нюз". Той припомни, че през миналата година на обслужваната от полицейското подразделение територия е извършено едно тежко криминално престъпление –  убийството в село Войводино. То бе разкрито своевременно благодарение на бързите и адекватни процесуално-следствени и оперативно-издирвателни действия на разследващите полицаи при РУ-Девня и Окръжна прокуратура - Варна. 

Утвърждаването на превенцията като постоянна практика за противодействието на престъпността е основният приоритет в работата на Районното управление за тази година, заяви Байрам Нишад. Под негово ръководство полицаите започнаха да обръщат специално внимание на малките населени места със самотно живеещи възрастни хора, което е един от факторите за спада на домовите кражби и грабежи. 

"Все по-често на отговорната ни територия ще се реализират акции по линия на разпространението и употребата на наркотици, ще продължим да работим активно с малолетни и непълнолетни лица, извършили престъпления", заяви полицейският началник.


Байрам Нишад припомни, че в отговорния район на РУ-Девня попадат 3 града и 31 села. Те са разпръснати на площ, заемаща около една четвърт от територията на Варненска област, с население от 38 350 души и 5 000 ежедневно приходящи. Характерно за територията като цяло е наличието на голям брой фирми и дружества с различна по вид дейност: химическа промишленост, селско стопанство, търговия, строителство, както и 17 обекта със стратегическо значение, което е уникално в национален мащаб.

За територията е характерно и интензивното движение на камиони, превозващи стоки от и към промишлените зони в Девня и Пристанище "Варна – запад". Ето защо сред приоритетите на полицейското управление за 2018 година ще бъде и разширяването на обхвата на автоматизирания технически контрол по спазване правилата за движение по пътищата, обясни Байрам Нишад.








Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите