Пропускане към основното съдържание

Единственият кубински бар във Варна превърна улица в булевард

Те са млади, обиколили са по море целия свят, но намират смисъл да се завърнат в България и да пресъздадат пред варненци и гостите на града очарованието на Куба в едно магнетично пространство. Заради него търговската улица „Д-р Пискюлиев“ се сдоби с прозвището Булеварда на рома.

English translation
Това е първият и единствен кубински бар в морската столица. Тук на пиедестал е издигнат клиентът, който винаги има право. Въпреки че заведението се намира в района на Колхозния пазар, търгашеството, простотията и наглостта са непознати прийоми за двамата му собственици. 
Запознайте се със Станислава и Станимир – една щастливо влюбена двойка с нетипичен за нашите ширини манталитет, която работи ежедневно, без почивен ден, в името на своята сбъдната мечта, наречена „Кубан бар“.
Заведението се намира на ул. „Д-р Пискюлиев“ №17. Работи от обяд до полунощ и наскоро откри новия сезон с разтърсващ латино купон. Събитието съвпадна и с Рождения ден на Станислава, която обаче не затвори за частно парти, а събра на едно място своите приятели и посетителите на „Кубан бар“, които купонясваха заедно до зори. 
В това, ако питате нас, се състои магията на екзотичното клубче – на първо място в отношението към човека и качеството на обслужването, което е доста над средното за Варна ниво.
Последното със сигурност не е случайно. Капиталът на Станислава и Станимир не идва от мама и тате или от някакъв сенчест бизнес. От 2012 година двамата работят на борда на различни пасажерски кораби към чужди компании, където изискванията към персонала са много високи и компромиси с качеството не се правят. 
Обикалят света, опознават чужди култури и манталитет, печелят пари, а с течение на времето любовта между двамата колеги пламва и те решават да се обвържат семейно, да се завърнат трайно в родния град и да се опитат да правят бизнес. 
На 20 май 2016 година „Кубан бар“ отваря врати. За разлика от други варненски клубове с подобно име, тук то не е само за фасада и парлама. Станимир и Станислава са вдъхновени от Куба и впечатлени от начина, по който живеят хората там – скромно, но щастливо. 
„Ние, българите, сме загубили връзката с нематериалното и сме забравили какво е да бъдеш обичан и щастлив“, казва Станислава. „Точно тази топлота, непринуденост в отношенията и заразителен оптимизъм искахме да пресъздадем в нашето заведение“, допълва Станимир. 
И наистина, интериорът на „Кубан бар“ е автентичен и няма нищо общо с безидейността и снобарщината, които са превзели повечето комерсиални клубове в морския град. Вероятно това е другата причина, поради която заведението не се посещава от „всякакви“ клиенти, които не биха разпознали портретите на Че Гевара или на Фидел Кастро на младини.
Тук често може да се чуе чужда реч, защото сред феновете на заведението има много чужденци, постоянно или временно пребиваващи у нас. Все повече приятели на „Кубан бар“ предпочитат да организират тук своите момински и ергенски партита, рождени и имени дни. Освен прекрасното обслужване и автентичния пъстър кубински интериор не без значение са и достъпните цени на предлаганите асортименти. 
„Работим само с вносен алкохол, предлагаме богат асортимент от кубински ромове от среден до много висок клас, имаме уникална за България система за студено извличане на кафе (cold drip coffee), която неутрализира неговата киселинност и го прави необичайно меко. Тази система е много популярна в Австралия, където със Станимир живяхме известно време“, разказва Станислава.  
В „Кубан бар“ можете да хапнете хрупкави пилешки пръчици, пържени картофи и други вкусни глезотийки. А специалитетът на заведението е традиционният кубан сандвич, който съдържа два вида свинско месо и сосове, кисели краставички и лучени кръгчета. 


„Кубан бар“ Ви очаква всеки ден от 12:00 до 00:00 часа. 
Телефон за резервации:  0897 54 58 75
Facebook: Cuban Bar

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че