Пропускане към основното съдържание

Подновяват разкопките в археологическия резерват "Марцианополис" (видео)

До седмица започват нови разкопки в пределите на археологическия резерват "Марцианополис" в Девня. Това съобщи ръководителят на експедицията д-р Христо Кузов (на снимката) от Регионалния исторически музей във Варна. Работата ще се фокусира зад Музея на мозайките, където се намира антична жилищна сграда. Разкопките на обекта ще се извършват от затворници на лек режим, след като Министерството на културата отпусна 15 хил. лева за археологически проучвания на инсулата (карето) западно от Vila Urbana*. Те ще обхванат площ от около 70 кв. м. и ще достигнат до 3 метра дълбочина.

Реклама: Cuban Bar Varna

"Два сезона във времето назад са провеждани разкопки на това място. Целта ни е да ги завършим, за да разкрием колкото се може повече архитектура от руините на римския град Марцианопол, после да ги социализираме и адаптираме в околомузейното пространство", заяви д-р Христо Кузов. Той се надява финансирането на археологически експедиции да продължи, за да се проучат и други части на античния град като пространството пред поликлиниката в Девня, откъдето се предполага, че е минавала главната улица на Марцианопол, а покрай нея може да се попадне на форума (главния градски площад) и на важни обществени сгради. 

"За нас по-ценни са чисто археологическите резултати, надяваме се да открием и нещо атрактивно, което би привлякло вниманието на широката публика, но предварително не можем да определим точно какво", коментира д-р Кузов. Той допусна, че е възможно някои скъпоценни артефакти от античния град вече да са изнесени извън България, но е категоричен, че въпреки това Марцианополис е един от най-запазените археологически обекти у нас. 

Малко известен за широката общественост факт е, че при разкопки през 50-те години на миналия век на територията на резервата е открита епископска базилика, което потвърждава данните от историческите извори, че Марцианопол е бил и важен християнски център в пределите на Римската империя. Този обект обаче не е проучен докрай и е бил засипан със земна маса, за да не се руши от атмосферните влияния и за да не бъде разграбен от иманяри. Реставрацията и консервацията на епископската базилика би струвала стотици хиляди левове, посочи д-р Кузов.

*Античната сграда с уникалните подови мозайки, върху които е изграден едноименният Музей на мозайките

Коментари







Популярни публикации от този блог

Инициативата „Подарък за всяко дете“ отключи още милосърдни жестове

Инициативата „Подарък за всяко дете“, която поде съпругата на кмета на Девня Свилен Шитов, провокира служители на „Солвей Соди“ да доставят в Пункта за дарение на дрехи и вещи за бита в квартал „Девня-2“ 40 торбички с лакомства. По този начин социално слаби родители, които избират коледен подарък от дарението на Николина Асенова-Шитова, могат да занесат вкъщи и комплект лакомства за своето дете.  Средствата за торбичките със солени и сладки изделия са осигурени от продажбата на ръчно изработени от персонал а на “ Солвей Соди“ декоративни елхички, които са били закупени от служители на „Технофос“, „Алифос“ и „Стройпродукт Крайчев“. Инициативата „Подарък за всяко дете“ на кметската съпруга се радва на голям успех. Почти всички детски играчки вече са в домовете на семейства в нужда. Към настоящия момент в своеобразния подаръчен кът са останали само бебешки играчки, съобщи социалният служител Снежана Дянкова.

Модерна кафе-сладкарница с детски кът отвори врати в квартал "Повеляново" (снимки)

Първи юни се превърна в двоен празник в девненския квартал "Повеляново". Стотици малки и пораснали деца, техните родители, баби и дядовци се включиха в тържеството по повод Международния ден на детето, който бе ознаменуван с откриването на кафе-сладкарница с модерен детски кът "КъртикЪ". Тя се помещава в бившата дискотека в Младежкия дом и е 100% общинска собственост.  На събитието присъстваха кметът Свилен Шитов, неговият заместник Донка Йорданова, секретарят на Община Девня Елка Драгулева, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, представители на бизнеса, граждани и др. Свилен Шитов, който е главен "виновник" за новата придобивка, изтъкна приноса на всички фирми, дарили материали, за да подпомогнат начинанието в квартала да заработи модерна сладкарница. По темата:  Обзор на детския празник в Девня Градоуправникът връчи благодарствени адреси на представителите на "Пластхим", "Марциана 84" и "Генко Строй...

Пленената прелест на Девня, призрачната воденица и Вълшебният извор (снимки)

Текст и снимки: Георги Александров Северно от сградата на Община Девня се намира една легендарна местност, за която досега само бях чел в интернет. За съжаление нейното минало остава неуловено от фотоисторията на този край, а пропускът е непоправим. Реклама: Комплекс "Имението" - с. Петров дол Пресичам стария път за София, минавам под виадукта на автомагистрала "Хемус" и се озозвавам край руините на амфитеатъра на късноантичния град Марцианопол, който за сведение на варненци е бил два пъти по-голям от Одесос. Руините на амфитеатъра от птичи поглед Цялата тази местност се казва Изворите, но почти всички, с изключение на Вълшебния, са "уловени", "арестувани", "зазидани", "погребани" или както Ви харесва. Казано по научному – каптирани. А дали знаехте, че във Варна пием, готвим и се къпем точно с тази вода, която съвсем не е лишена от памет, както доказа приживе големият японски учен Масару Емото...  ...