Пропускане към основното съдържание

Обмислят създаването на Център за подготовка на кадри за бизнеса в Девня

Да се създаде Учебен център за подготовка на кадри за бизнеса в Девня. Тази идея обсъдиха кметът на общината Свилен Шитов и делегатите на Международната научно-практическа конференция, която се проведе в индустриалното градче. 

Реклама: Cuban Bar Varna

Учените от Русия поеха ангажимент да докладват това предложение на ръководствата на висшите учебни заведения, които представляват, и ако те проявят интерес, вузовете могат да се включат с идеи как точно да бъде организирана работата на бъдещото звено за обучение и квалификация, да изготвят учебни програми, методики, специализирана литература и др.  
"В момента бизнесът изпитва остър глад за кадри във всяка една сфера. Броят на гимназистите от професионалните паралелки, които сформирахме в СУ "Васил Левски", на този етап е крайно недостатъчен, за да се реши проблемът с липсата на подготвени кадри. Сигурен съм, че в Русия има достатъчно висши учебни заведения, с които бихме си били взаимно полезни за създаването на един такъв център за обучение на специалисти, които да се реализират в съответните отрасли", заяви кметът на Община Девня Свилен Шитов.
„Руският държавен хуманитарен университет има огромен опит и квалитетни кадри и бихме могли да ползваме руското ноу-хау, което е много широко и дава фундаментална подготовка“, изтъкна директорът на Института за стимулиране на икономика акад. проф. д-р Велико Иванов, който допълни, че за нуждите на бъдещото учебно-квалификационно звено може да се използва и опитът на австрийската школа.   
Делегатите на международния форум бяха посрещнати с хляб и сол и с празнична програма в СУ „Васил Левски“, чиято сграда се реновира, след като Община Девня спечели проект по Програмата за развитие на селските райони на стойност 1, 4 млн. лева. 
Те разгледаха работилниците за учебна практика на гимназистите от професионалните паралелки и останаха възхитени от факта, че въпреки агресивното нахлуване на англо-саксонската култура у нас, ръководството на СУ „Васил Левски“ е запазило изучаването на руски език.
Началникът на Регионалното управление на образованието (РУО) Венцеслава Генова, която бе гост на форума, коментира, че проектът за професионалните паралелки в СУ „Васил Левски“, който бе реализиран по инициатива на кмета, индустриалните гиганти от Девненския промишлен комплекс и училището, е гордост за РУО-Варна по отношение на държавната политика, чиято цел е да включи всички заинтересовани страни в общообразователния процес. 
Средно училище „Васил Левски“ има много добра политика на междуинституционален контакт и на приобщаването и образованието на деца в мултиетническа среда, изтъкна Венцеслава Генова. Тя акцентира, че проектът за професионално образование в учебното заведение дава възможност за гарантирана реализация на пазара на труда, с което реално се постига социалното включване. 
На изпроводяк учените и гостите на международната научно-практическа конференция „Преподаване на езици и култура в парадигмата на хуманитарното образование“ посетиха и Музея на мозайките в Девня, където се запознаха с античното минало на града.


Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите