Пропускане към основното съдържание

Бившата ОДЗ I в Девня възкръсна за нов живот! Най-чаканото събитие събра стотици в Деня на детето (снимки)

Безпрецедентно много хора събра най-чаканото събитие в Девня – откриването на първия по рода си Център за подкрепа за личностно развитие в града, чиято дейност ще се фокусира изцяло върху работата с деца и юноши. 
Навръх 1 юни огромният двор на бившата ОДЗ I се изпълни с толкова народ, колкото рядко може да се види и по масовите прояви в големите градове. 
Продължилото до късните вечерни часове събитие се превърна във вълшебен празник – не само за децата, но и за всички девненци, които с умиление си спомнят за някогашната детска градина на ул. „Фронтоваци“ и нейния приказен двор. 
Сред тях е и кметът Свилен Шитов, който е сред възпитаниците на ОДЗ I и имаше честта да я открие, след като дълги години сградата и дворът тънеха в забвение и разруха.  
Градоуправникът, по чиято инициатива общинският имот бе изцяло реновиран по линия на проект „Красива България“, поздрави от новоизградената сцена всички деца по повод техния празник.  
„Мили деца, аз искам едно-единствено нещо – винаги да виждам усмивките на лицата Ви, както на този ден! Щастлив съм, че имам честта да открия за нов живот ОДЗ I, за да може да се ползва от всички Вас“, приветства Свилен Шитов малчуганите. 
Кметът покани на сцената три пенсионирани учителки от бившата детска градина – госпожите Марийка Бербенкова, Емилия Даскалова и Тодорка Георгиева. 
Те не скриха своето вълнение от факта, че за втори път в живота си присъстват на откриването на тази хубава сграда и на нейния приказен двор, които дълги години са били запустели, а сега в тях отново се чува детски глъч. 
„Вие сте примерът, който трябва да даваме на нашите деца, за да съхранят всичко онова, което изграждаме“, заяви в отговор кметът Свилен Шитов, който коментира, че в днешно време е много по-лесно една сграда да се затвори и разруши, отколкото да ѝ се даде нов живот. 
След това градоуправникът, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, представителят на фирмата изпълнител „Солей 06“ ООД Веселин Фъргов, както и на индустриалните гиганти "Солвей соди" и "Девня цимент" прерязаха лентичката на новата общинска придобивка. Представителите на девненските заводи бяха поканени, за да се запознаят отблизо с политиката на новата общинска власт към местната общност.
Кметът гръмна шампанското и точно тогава бликнаха водоскоците на сухия фонтан – момент, който предизвика истински фурор сред малки и големи. 
Домакини и гости вдигнаха тост, а събитието продължи с над 3-часова музикално-танцова и игрова програма. 
В нея се включиха всички девненски детски градини, самодейни фолклорни състави от читалищата „Отец Паисий“ и „Просвета“, модерният балет „Тиерра“ и аниматори, докарани като клоуни. 
Паралелно с това в огромния двор бяха разположени и батути, в които малчуганите скачаха на воля часове наред. 
Водещ на програмата бе заместник-кметът Донка Йорданова, а неин сценичен партньор стана малкият Боби, с когото пуснаха балон-мечта в небето по повод Международния ден на детето. 
Донка Йорданова изненада приятно самодейните танцови състави с новината, че и те ще могат да ползват за репетиции просторните и модерно оборудвани зали на Центъра.
Към обновената сграда заработи и кафе-сладкарница „Детски свят“, в която на 1 юни всичко бе безплатно, а зоната за игри – пълна с лудуващи мъници. 
Сред другите акценти в програмата бе игровото обучение, което се проведе на интерактивния полигон за пътна безопасност в двора на детския комплекс. 
Полицаят Атанас Стоянов и Митко влязоха в ролята на регулировчици, докато мъници с тротинетки, колелета и пешеходци усвояваха правилата за движение. 
Сред зрителите на игровото учение бяха шефът на РУ МВР - Девня – главен инспектор Байрам Нишад, както и началникът на сектор „Охранителна полиция“ – инспектор Антон Стоянов. 
Празникът завърши с пищна заря, която прикова погледите на множеството във вечерното небе. 
Безспорно най-траен интерес сред подрастващите предизвика сухият фонтан, чиито водоскоци бяха обагрени от разноцветна феерия, а деца и юноши джвакаха в захлас до края на програмата и никак, ама никак не им се тръгваше.  

Център за подкрепа за личностно развитие - град Девня

Застроената площ на двуетажната сграда, в която се помещава Центърът, е 1400 кв. м. Неговата дейност ще се разгръща в 8 основни направления. В залите, които ще бъдат дооборудвани до месец в рамките на проекта, малчуганите ще могат да изучават гайда, кавал и български народни танци. Специален акцент в работата на новото културно-просветно и спортно средище ще бъде стимулирането на талантите на децата в предучилищна възраст. В комплекса ще се помещават и школи по тенис на маса, борба, бойни изкуства и ракетомоделизъм. Той ще разполага и с фитнес център, както и с логопедичен кабинет. Оборудван е с камери за външно и вътрешно видеонаблюдение, чиято цел е превенцията на кражбите и вандалските набези. 
Огромният двор към сградата предоставя различни възможности за игра и отдих на посетителите. Там са изградени беседки, сух фонтан, чешмички, модерна детска площадка, открита сцена, пейки, кътове за игра на табла и шах, интерактивен полигон. Дворът е добре осветен, за да може да се ползва по предназначение и в тъмната част на денонощието. Освен видеонаблюдението на обекта предстои да бъде назначена и денонощна жива охрана. Всички свободни пространства ще бъдат затревени с райграс и зацветени. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите