Пропускане към основното съдържание

Девненският фестивал пресъздаде залеза на Римската империя (снимки)

Залезът на Римската империя след нашествието на готите по време на император Валент бе основната тема на втория ден на фестивала „Марцианопол – животът в древния град“, организиран от Община Девня за трета поредна година. 
Публиката бе запозната с въоръжението и морала на траките и на римските легионери, чието военно обучение е продължавало дълги години, а  себеотрицанието е било присъщо на всички воини по време на битка. 
Такава бе пресъздадена и днес, а постановката се базираше на реален исторически факт от 410 година от н.е., когато готите навлизат в Рим и го опустошават. Впоследствие те стават част от наемната армия на Константинопол, който е плащал прескъпо за нея. В рамките на втория фестивален ден бе показан и ритуал по полагане на войнишка клетва на готи към римския император, както и строева подготовка.   
Проведени бяха и викторини с участието на деца, които спечелиха награди – карти за добавена реалност, а ефирните танци на „нимфите“ от Асоциация „Културала Томис“ неутрализираха създалото се бойно напрежение и заредиха публиката с доза древен мистицизъм. 
И в неделния ден посетителите на фестивала имаха възможността да си накупят роби на търг с явно наддаване, а като бонус получиха по една делва вино от спонсора Винпром Русе. 
Отново се разигра томбола с имената на всички регистрирали се посетители на фестивала, а късметлиите, които бяха изтеглени от ръката на заместник-кмета Донка Йорданова, получиха джиесеми, тонколонки, слушалки и раници, осигурени от другите два спонсора – A1 и Office 1.
Последва и закриването на сценичната част, като за целта всички реенактори дефилираха на арената. В знак на благодарност кметът Свилен Шитов връчи на участниците плакети от името на Община Девня и ги покани отново сред руините на амфитеатъра, който в годините напред трябва да се утвърди като традиционна арена на античния фестивал. 
„Както при самото откриване, така и сега ще потвърдя, че фестивалът „Марцианопол“ не е просто зрелище, а е и исторически полезен, защото няма бъдеще, без да знаем миналото си“, заяви кметът Свилен Шитов в заключителната си реч. 
Градоуправникът изрази и надежда, че с всяка изминала година програмата на фестивала ще става все по-интересна и надграждаща предходните. 
След церемонията зрителите имаха възможността да се разходят из лагерите на реенакторите и да се отдадат на древни занаяти, да опитат от античната кухня и да се снимат за спомен. 
През това време, вдъхновени от разигралите се битки, малчугани завзеха арената и се сражаваха с детски лъкове, копия и щитове, които се продаваха на античния пазар.
   

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че