Пропускане към основното съдържание

Внушително шествие откри фестивала "Марцианопол - животът в древния град" (снимки)

С внушително шествие на общо 7 групи за исторически възстановки в Девня започна третото издание на фестивала „Марцианопол – животът в древния град“.
Над 100 реенактори от България и Румъния ще се изявяват на арената на античния амфитеатър този уикенд, а публиката има възможността да участва активно във фестивалната програма. 
Специални гости на събитието бяха народните представители от ПП ГЕРБ д-р Емилия Милкова и Таня Петрова, кметът на Община Ветрино Димитър Димитров, кметът на варненския район „Младост“ Христо Христов, заместник-кметът на Община Вълчи дол Димитър Тодоров, председателят на Общински съвет - Суворово Данаил Йорданов, началникът на полицейското управление в Девня – гл. инспектор Байрам Нишад и др. 
В приветствената си реч към публиката кметът на общината Свилен Шитов изтъкна, че за него е чест, че гости на фестивала са депутати, които са и членове на парламентарните комисии по култура и образование. 
„Руините на античния амфитеатър за трета поредна година отварят портал във времето, за да се пренесем в античното минало на нашия град, когато той е носил името Марцианопол. 
Предстои ни да видим и най-вече да усетим духа на древното минало, да изпитаме онази тръпка от пътуването назад във времето, която ще ни накара да се почувстваме по-знаещи, одухотворени и горди, че сме наследници на велики цивилизации. Добре сте дошли на третото издание на фестивала „Марцианопол – животът в древния град!“, приветства множеството Свилен Шитов. 
Първият фестивален ден започна с представяне на участниците: тракийци, римляни и варвари – цивилни и въоръжени, воини и роби, занаятчии и весталки, мъже, жени и деца, пременени в антични одежди. 
Езически ритуал на древен жрец и птицегадател, който измоли благоразположението на боговете, и мистичен тракийски танц в изпълнение на формация „Арт денс“ - Варна бяха сред другите акценти на експозиционната част. 
Паралелно с това зрителите имаха възможността да разгледат лагерите на реенакторите, да си изковат реплики на антични монети, да изпробват грънчарските си умения, да стрелят с копие и лък и да опитат от вкусната римска кухня. 
Посетителите на фестивала се запознаха с бита и въоръжението на траки и римляни, които влязоха в епичен сблъсък на арената, гледаха конни демонстрации и гладиаторски битки.  
Публиката имаше възможността да участва и в пазара на роби, за които стана ясно, че през Античността са можели да четат и да пишат. Жени и деца си накупиха слуги за по 50 стотинки и получиха за награда тракийски делви с вино, осигурени от Винпром Русе. 
Първият ден на „Марцианопол – животът в древния град“ завърши с томбола, в която участваха всички регистрирали се посетители. 
Имената на късметлиите изтегли заместник-кметът Донка Йорданова. Те спечелиха мобилни телефони, тонколонки и други устройства, които бяха осигурени от другите спонсори на фестивала: А1 и Оfiice 1.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че