Пропускане към основното съдържание

На Еньовден Девня се превърна във фолклорна танцова палитра за любители (снимки и видео)

Емоционален, наситен и колоритен бе Еньовден в Девня, където навръх големия летен народен празник се проведе първият в историята на града танцов фестивал за любители „Фолклорна палитра“.

Неизброимо множество от жители и гости изпълни обновения градски парк, за да се наслади на продължилото цял ден веселие, организирано от Община Девня и с финансовата подкрепа на „Девня цимент“ АД.  
Изкуството на народния танц от различни фолклорни области на България бе претворено на сцената с много любов и мерак от общо 24 самодейни състава, които се включиха в девненската „Фолклорна палитра“. 
Нестихващи аплодисменти, феерия от музика, танци, носии и дори знамения белязаха фестивала. Събитието, макар и за любители, се отличи с изключително майсторство и перфектна организация от страна на Община Девня. 
В своята приветствена реч кметът Свилен Шитов поздрави всички по повод празника Еньовден и изтъкна, че Девня е община с утвърдени фолклорни традиции, за което изказа сърдечни благодарности към един от специалните гости на фестивала – почетния гражданин на Девня Йордан Илиев. Той е хореограф на първия местен ансамбъл, поставил основите на танцовия фолклор в Долината на химията. В знак на благодарност г-н Илиев получи плакет от кмета. 
„Днес всички вие ме върнахте в годините назад, но и ми осигурихте още няколко години живот. Да е жив и здрав българският фолклор – това е единствената ни надежда“, заяви г-н Илиев. Той благодари на ръководството на общината за хубавия празник и пожела на всички най-вече здраве.  
Две странни случки съпътстваха фолклорния фестивал в Девня. При тегленето на жребия за поредността на участниците на местния танцов клуб „Марциана“ му се падна честта да открие и първия, и втория етап на конкурса – две хора по избор на съставите и по една хореографска разработка на техните ръководители. 
И още едно знамение беляза танцовия фестивал. Въпреки че времето се беше навъсило и по всичко личеше, че всеки момент ще завали, при изявата на танцов клуб „Кипра“, която бе напълно автентична и с жива музика, небето изведнъж се изясни и еньовското Слънце грейна противно на всякаква логика... 
Всички 424 танцьори играха не само с хъс, но и с харизма, за да придадат позитивно настроение на стотиците зрители и за да впечатлят квалитетното жури. 
Негов председател бе проф. д-р Даниела Дженева – главен художествен ръководител на ансамбъл „Тракия“, а членове  – доц. д-р Мария Кърджиева, преподавател по хореография във ВСУ „Черноризец Храбър“, и Христо Христов – хореограф в ансамбъл „Добруджа“. 
Много атрактивен бе и третият кръг на конкурса – надиграване в ритъма на ръченицата, в който общо 7 двойки демонстрираха не само професионални умения, но и завидно сценично поведение, отличаващо се със своята артистична свобода. 
Извън конкурсната част зрителите имаха възможността да се насладят на изпълненията на Детско-юношеския танцов ансамбъл „Девненче“, както и на професионалистите от орк. „Камчия“ - гр. Варна и певицата Снежина Иванова, които дотолкова вдигнаха градуса на настроението, че публиката изви хоро на няколко ката, докато журито умуваше кой как да награди. 
Настъпи и кулминационният момент – церемонията по награждаването, която бе излъчена на живо във фейсбук страницата "Девня - древна и съвременна". Грамоти, предметни, парични награди и лакомства раздаваха кметът Свилен Шитов, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, представителят на "Девня цимент" АД Деница Делчева и журито.  
Първото място в раздел „Хора́“ бе присъдено на Танцова група „Зорница“ при НЧ „Зора 1912“ - с. Чернево, община Суворово. 
На второ място бе класиран Танцов клуб „Кипра“ при НЧ „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня. 
 На трета позиция се нареди Танцов състав „Калипетровци“ - с. Калипетрово, община Силистра. 
В категорията „Хореографска разработка“ първенец стана Танцов клуб „Фолклорна палитра“ при СНЦ „Фолклорна палитра“ - гр. Варна. 
Второто място отново бе присъдено на варненци и по-точно на Танцова школа „Колеви“. 
Достойното трето място замина за село Николово, община Русе, където го отнесе Танцова формация „Липник“. 
Присъдена бе и Специалната награда на кмета, която Свилен Шитов връчи на Представителна група на Клуб за български хора и танци „Войводи“ - гр. Варна. 
Наградата на спонсора „Девня цимент“ АД бе връчена на Клуб за народни танци „Джумалийци“ - гр. Търговище от представителя на завода Деница Делчева. 
Ръководителят на "Джумалийци" Стамен Стаменов получи торба за цимент, пълна с лакомства
Наградата на журито отиде при Клуб по народни танци „Фолклорница“ към НЧ „Алеко Константинов 1884“ - гр. Провадия.
Призът за най-емоционална група безапелационно попадна там, където му е мястото – в ръцете на  Танцов клуб „Емоция“ при НЧ „Отец Паисий 1928“ - гр. Девня. 
Отличието за най-многобройна група бе присъдено на Клуб по български народни танци „Чанове“ - гр. Варна. 
В раздел „Надиграване в ритъма на ръченицата“ първото място спечели Клуб по български народни танци „Настроение“ - гр. Варна в лицето на двойката Пламена Ангелова и Веселин Николов. 
На второ се класираха представителите на Танцов клуб „Марциана“ - гр. Девня – Надежда Атанасова и Мартин Стоянов. 
Трето място заеха Валентина Тодорова и Радомир Йорданов от Танцов състав „Златен клас“ - с. Победа, община Добричка.  
Всички останали състави получиха грамоти за участие във фестивала. 

Списък на съставите, участвали в Първия танцов фестивал за любители „Фолклорна палитра“ – град Девня: 

Клуб за народни танци „Черноморци“ - гр. Варна 
Клуб за български народни танци „Жарава“ - гр. Вълчи дол 
Танцова формация „Магия“ - с. Зараево, община Попово 
Танцов клуб „Емоция“ - гр. Девня 
Танцова формация „Липник“ - с. Николово, община Русе 
Представителна група на Клуб за български хора и танци „Войводи“ - гр. Варна
Танцова група „Марги денс“ - гр. Шумен 
Танцова школа „Колеви“ - гр. Варна
Клуб по български народни танци „Настроение“ - гр. Варна
Танцов клуб „Кипра“ - с. Кипра, община Девня 
Клуб за народни танци „Джумалийци“ - гр. Търговище 
Танцов състав „Калипетровци“ -  с. Калипетрово, община Силистра 
Школа за народни танци и хора „Калипетровци“ - с. Калипетрово, община Силистра
Танцова школа „Фолклорен извор“ - с. Тополи 
Танцова школа „Падинска жарава“ - с. Падина, община Девня 
Танцов клуб „Фолклорна палитра“ - гр. Варна 
Танцова група „Зорница“ -  с. Чернево, община Суворово 
Танцов състав „Златен клас“ - с. Победа, община Добричка
 Танцов състав „Манастирски изгреви“ - с. Манастир, община Провадия
 Клуб по български народни танци „Чанове“ - гр. Варна 
Танцов състав „Надиграй ме“ - кв. „Галата“, гр. Варна 
Клуб по народни танци „Фолклорница“ - гр. Провадия 
Танцов клуб „Марциана“ - гр. Девня 
Клуб за български народни танци „Изгрев“ - гр. Варна.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Инициативата „Подарък за всяко дете“ отключи още милосърдни жестове

Инициативата „Подарък за всяко дете“, която поде съпругата на кмета на Девня Свилен Шитов, провокира служители на „Солвей Соди“ да доставят в Пункта за дарение на дрехи и вещи за бита в квартал „Девня-2“ 40 торбички с лакомства. По този начин социално слаби родители, които избират коледен подарък от дарението на Николина Асенова-Шитова, могат да занесат вкъщи и комплект лакомства за своето дете.  Средствата за торбичките със солени и сладки изделия са осигурени от продажбата на ръчно изработени от персонал а на “ Солвей Соди“ декоративни елхички, които са били закупени от служители на „Технофос“, „Алифос“ и „Стройпродукт Крайчев“. Инициативата „Подарък за всяко дете“ на кметската съпруга се радва на голям успех. Почти всички детски играчки вече са в домовете на семейства в нужда. Към настоящия момент в своеобразния подаръчен кът са останали само бебешки играчки, съобщи социалният служител Снежана Дянкова.

Обвинител №1 на Девня се кандидатира за районен прокурор на Варна

Невена Илиева на церемонията по встъпването си в длъжност като административен ръководител на РП-Девня в присъствието на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Снимка: prb.bg (27.07.2016)  Настоящият административен ръководител на Районната прокуратура в Девня Невена Илиева е сред петимата кандидати за районен прокурор на Варна, след като доскорошният ѝ председател – Цветанка Гетова, бе освободена предсрочно от поста с решение на ВСС. Това става ясно от официалната интернет страница на висшия кадрови орган на съдебната власт, където са публикувани биографиите, концепциите за управление и декларациите за имотното състояние и произхода на средствата на участниците в конкурса.  Невена Илиева е завършила „Право“ в Юридическия факултет на Технически университет – Варна. Дипломата ѝ за средно образование е от СОУ „Стефан Караджа“ – гр. Каварна. Владее английски език на добро ниво. През годините е участвала в 8 семинара, свързани с професионалната ѝ дейност и кв...

Съдят варненски бизнесмен, укрил данъци в особено големи размери

На съд с обвинителен акт на Окръжната прокуратура във Варна е предаден управителят и съдружник в дружество с ограничена отговорност "Чернев клима", сега "Нико клима" ЕООД, Георги Чернев. Той избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – 187 142 лева. Престъплението по член 255, ал. 3 от Наказателния кодекс е извършено от подсъдимия като продължавано деяние чрез потвърждаване на неистина в подадени данъчни декларации за 13 отчетни периода. Така управителят на дружеството успял да приспадне неследващ се данъчен кредит, съобщиха за "Девня нюз" от Апелативната прокуратура във Варна.     41-годишният подсъдим декларирал доставки, каквито не били извършвани в дружеството. Престъпната схема с цел приспадане на неследващото се ДДС започнала през май 2009 година и продължила да се прилага в дружеството до 2011-а с фиктивни доставки от различни фирми.  Ако бъде признат за виновен, Георги Чернев може да лежи в затвора о...