Пропускане към основното съдържание

Девненското СУ "Васил Левски" обявява прием за електротехници

И през учебната 2018/2019 година Средно училище „Васил Левски“ - град Девня, индустриалните гиганти в Долината на голямата химия и местната власт предлагат на кандидат-гимназистите възможност за гарантирана професионална реализация в Девня и атрактивен социален пакет по време на курса на обучение. Това стана ясно на провелата се среща между представители на индустриалните гиганти, Община Девня, училищното ръководство и родители, на чиито деца тази година им предстои да кандидатстват за средно образование.  
В рамките на приема, който ще продължи от 20 до 26 юни включително, кандидатите за обучение в горния курс на СУ „Васил Левски“ ще могат да подават документи за специалността „Електрообзавеждане на производството“ и придобиване на професия „Електротехник“. За целта ще бъде разкрита една паралелка с 26 вакантни места, обясни директорът на училището Георги Петков. 
Юра Драганова – директор „Човешки ресурси“ в „Солвей соди“, направи кратка презентация на проекта за професионалните паралелки, който стартира успешно през миналата учебна година с подкрепата на "Агрополихим", "Девня цимент", "Солвей соди" и Община Девня. На 60-те ученици, които се обучават по две специалности, индустриалните гиганти осигуряват безплатни учебници, транспорт и обяд, стипендии за отличниците и най-важното – гарантирана заетост в заводите след успешно завършване на средно образование. 
В рамките на изминалата учебна година в училището са разкрити две работилници за учебна практика – по елизмервания и общометална, като в момента се оборудва и кабинет по електротехника, отчете Юра Драганова. 
Отделно от това училището има сключен договор с Технически университет – Варна, в чиято лаборатория учениците ще карат изнесени упражнения под надзора на академични светила, подчерта директорът Георги Петков. От своя страна Община Девня отпусна средства от бюджета си за закупуване на униформи на гимназистите от новите специалности, което ще продължи и в годините напред, увери кметът Свилен Шитов.   
Проектът за професионалните паралелки в СУ „Васил Левски“ наскоро спечели Първа награда в конкурса на b2b Media за социално отговорни компании, реализирали проекти с образователна насоченост в сферата на бизнеса, на корпоративната социална отговорност, устойчивото развитие, иновативния дизайн и др. На различни престижни форуми проектът се дава като пример за успешно взаимодействие между бизнеса, местната власт, образованието и девненската общественост.  
Кметът Свилен Шитов заяви пред родителите, че още тази година общината ще успее да обнови материално-техническата база на училището, след като администрацията спечели 1.3 млн. лева по линия на проект по Програмата за развитие на селските райони. Градоуправникът изтъкна, че курсът на професионално обучение в СУ „Васил Левски“ е ефективен, тъй като гимназистите усвояват практически знания и умения не само в рамките на училището, но и в трите завода, които партнират на проекта, а така също и в Техническия университет. 
„В Девня и съседни общини предстои да се разкриват нови производства, Пристанище „Варна – изток“ също ще се премести на наша територия, така че тепърва бизнесът ще изпитва още по-остър глад за квалифицирани кадри“, посочи Свилен Шитов. Той подчерта, че една от основните цели на проекта за професионално гимназиално образование е да пресече негативните демографски тенденции на територията на общината и призова родителите да се замислят сериозно за съдбата на децата си. 
От ръководството на училището разясниха каква е спецификата на процедурата за подаване на заявления на хартия и по електронен път за тазгодишния гимназиален прием, а родители и ученици получиха брошури със систематизирана информация по въпроса. Заместник-директорката Миглена Радкова посъветва учениците да обмислят много внимателно своите предпочитания при кандидатстването, защото след това няма да има опция приетите по по-горно желание, но впоследствие размислили, да се запишат в девненското училище. СУ „Васил Левски“ ще създаде техническа възможност на кандидат-гимназистите да подават електронни заявления от самото училище, което ще им спести разходи за път до Варна, където се намира „училището гнездо“. 
Учебният план за професионално образование на СУ „Васил Левски“ залага и на разширеното изучаване на английски език, което отваря възможност на успешно завършилите и придобили специалност „Електротехник“ за професионална реализация не само в България, но и в целия свят. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите