Пропускане към основното съдържание

Представители на Областния клуб на строителите ветерани посетиха Девня

Строителите ветерани посетиха новоизградения Център за подкрепа за личностно развитие
31 представители на Областния клуб на строителите ветерани във Варна, начело с председателя Георги Димитров, посетиха Девня и обсъдиха с кмета Свилен Шитов и с главния архитект на общината ключови въпроси, свързани с развитието на градската среда. Визитата бе по инициатива на ръководството на клуба, на която кметът откликна сърдечно с покана – не само защото това са квалитетни експерти в областта на проектирането и строителството, но и защото професионалният им път е минал през града и всички те имат своя принос в изграждането на Девненския промишлено-транспортен комплекс. 
Строителите ветерани поднесоха венци и цветя пред паметника на Иван Рачев в Девня
В клуба членуват бивши ръководители на строителни и проектантски организации, на строителни войски, технически ръководители, бригадири и др. Техен гид в Девня бе г-н Антон Тончев – последният кмет на индустриалната община преди демократичните промени и член на ръководството на клуба.  
Делегацията посети единствения некаптиран извор във вододайната зона на Девня – Вълшебния, след което се поклони пред бюст-паметника на големия строител на България и на Девненския промишлено-транспортен комплекс Иван Рачев. 
Директорът на Музея на мозайките Иван Сутев посрещна радушно гостите в културния институт, показа им неговата богата експозиция и изнесе интересна беседа, чието съдържание провокира въпроси. 
След като се потопиха в античната атмосфера на града, строителите ветерани бяха приети от кмета на Девня Свилен Шитов и от главния архитект Симеон Георгиев. Градоуправникът направи кратка презентация на актуалното състояние на общината и приоритетните за местната власт проекти, а главният архитект представи проекта на Общ устройствен план, който отрежда терени за ново промишлено строителство. Гостите отправиха въпроси и предложения, свързани с развитието на урбанистичната среда, и изразиха задоволство от постигнатото партньорство между общината и индустриалните гиганти.  
След това Свилен Шитов разведе делегацията из града и запозна на място нейните представители с някои от реализираните от новата местна власт проекти. Гостите разгледаха новооткрития Център за подкрепа за личностно развитие, от който останаха силно впечатлени, изграждащия се централен парк в местността Разсадника и намиращия се в близост модерен търговски център „Марциана“.  
На изпроводяк кметът покани строителите ветерани да посетят Девня в навечерието на 50-ия юбилей на града, за да видят как се е развил за една година. На свой ред от Клуба на строителите ветерани във Варна изказаха искрена благодарност към Свилен Шитов за поканата и организираното гостуване в Девня:

„Благодарим за вниманието, за отделеното време, за беседата, за показаните обекти и за демонстрираното и наученото в уникалния Музей на мозайките. Желаем на Кмета и Общината благородни дела в полза на хората!“, написа Антон Тончев в социалната мрежа „Фейсбук“.  

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че