Пропускане към основното съдържание

Девня – древна и съвременна

Само на 15 минути западно от Варна се намира една загадъчна долина, която чака да бъде разгадана от ценителите на античната история, на природата и мистиката. Тук бликат най-големите карстови извори на територията на България, а под земята се крие истинска „златна мина“ за археолозите. Тук са останките на древния римски град Марцианополис, който е бил два пъти по-голям от Одесос (днешна Варна) и временна столица на Източната Римска империя. Тук са и руините на един от трите антични амфитеатъра под небето на днешна България, и единственият на Балканите музей, „стъпил” върху изящните подове на антична вила – образци на римското мозаечно изкуство. Тук е и уникалната, естествено формирана каменна гора, част от природния феномен „Побити камъни”. И точно тук през 1929 година случайно е открито най-голямото в света монетно съкровище
Това е Девня – древна и съвременна. Малка община, в която живеят около 10 хиляди души и в която освен едноимения град влизат и две китни селца –  Кипра и Падина. 
Каменоломна от времето на Марцианополис, местност Голямото кесме
От най-дълбока древност Девня привлича хората със своите богатства –  вода, сол и варовик, които са основа и за античния ѝ разцвет, и за превръщането ѝ в Долината на голямата химия. Социалистическият индустриален център тотално засенчва културната слава на града. 
Сега обаче кметът Свилен Шитов постепенно възкресява древния му дух – не само като атрактивно място за туристи, но и като алтернатива за пълноценен живот близо до големия град. 
Още през 2016-а година руините на античния амфитеатър на Марцианополис бяха освободени от растителната джунгла и станаха арена на зрелищни гладиаторски битки. А през 2017 година двудневният фестивал „Марцианопол – животът в древния град“, организиран от Община Девня, показа в относителна пълнота на девненци бита и всекидневието на античните им предци, привличайки и много гости от целия регион.
"Това е една от многото стъпки, които предприемаме, за да превърнем Девня в предпочитана дестинация за туризъм, а защо не и в един уникален по своя вид историко-археологически парк от национално и международно значение", заяви кметът пред фестивалната публика. Амбицията на Свилен Шитов е амфитеатърът да бъде реставриран, а за целта общината е изготвила проект, с който ще кандидатства за европейско финансиране.
Също през 2017-а година по инициатива на кмета врати отвори и уютната Етнографска къща в село Кипра – филиал на Музея на мозайките, в която се намира единственият в Североизточна България отвесен тъкачен стан. Цяло лято колоритните самодейки от читалището посрещаха гости с хляб и сол, с народни песни и танци, а чуждестранните туристи усвояваха с лекота стъпките на правото българско хоро.  
Партизанският бункер и експозицията със снимки и предмети в обора на къщата разказват и за друга част от девненската история – за антифашистката съпротива преди 1944 година. 
Няма спор, че индустриализацията е оставила своя отпечатък върху територията на общината, включително и около руините на античния амфитеатър, където се намират най-големите в България карстови извори. Повечето от тях, с изключение на Вълшебния извор, са били каптирани за нуждите на тежката промишленост и за питейно-битовото водоснабдяване на областния град Варна. 
За щастие, поради особеностите на подпочвения слой, изворите няма как да бъдат напълно уловени от човека и на места водата избива на повърхността под формата на минигейзери. Това са така наречените "остатъци" от каптажите – малките чудеса на съвременния град.
В горещите месеци тук е идеално място за разхлада, а отрицателните йони, които отдава течащата вода, ще Ви накарат да се почувствате истински отпочинали. Местността е добре залесена и се диша с пълни гърди. Лятно време от близкия увеселителен комплекс организират богата фолклорна програма. Част от нея са атрактивните нестинарски танци, при които босоноги мъже и жени играят върху огнената жарава.
Тюркоазеният басейн на Вълшебния извор пленява окото със сюрреалистични отражения на небето, дървесни корони и още нещо, което остава невидимо за човешкото зрение, но със сигурност е кодирано в причудливото дъно на извора, с което е свързана и легендата за основаването на Марцианополис от императора Марк Улпий Траян.
Оттук извира и живописната река Девня, по протежението на която през вековете на османско иго е възникнало мелничарско селище. От него са оцелели няколко полусрутени каменни здания на старовремски воденици. Кметът е амбициран да реставрира поне една от тях, за да я превърне в модерен културен център в духовното сърце на града.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Инициативата „Подарък за всяко дете“ отключи още милосърдни жестове

Инициативата „Подарък за всяко дете“, която поде съпругата на кмета на Девня Свилен Шитов, провокира служители на „Солвей Соди“ да доставят в Пункта за дарение на дрехи и вещи за бита в квартал „Девня-2“ 40 торбички с лакомства. По този начин социално слаби родители, които избират коледен подарък от дарението на Николина Асенова-Шитова, могат да занесат вкъщи и комплект лакомства за своето дете.  Средствата за торбичките със солени и сладки изделия са осигурени от продажбата на ръчно изработени от персонал а на “ Солвей Соди“ декоративни елхички, които са били закупени от служители на „Технофос“, „Алифос“ и „Стройпродукт Крайчев“. Инициативата „Подарък за всяко дете“ на кметската съпруга се радва на голям успех. Почти всички детски играчки вече са в домовете на семейства в нужда. Към настоящия момент в своеобразния подаръчен кът са останали само бебешки играчки, съобщи социалният служител Снежана Дянкова.

Обвинител №1 на Девня се кандидатира за районен прокурор на Варна

Невена Илиева на церемонията по встъпването си в длъжност като административен ръководител на РП-Девня в присъствието на окръжния прокурор на Варна Владимир Чавдаров. Снимка: prb.bg (27.07.2016)  Настоящият административен ръководител на Районната прокуратура в Девня Невена Илиева е сред петимата кандидати за районен прокурор на Варна, след като доскорошният ѝ председател – Цветанка Гетова, бе освободена предсрочно от поста с решение на ВСС. Това става ясно от официалната интернет страница на висшия кадрови орган на съдебната власт, където са публикувани биографиите, концепциите за управление и декларациите за имотното състояние и произхода на средствата на участниците в конкурса.  Невена Илиева е завършила „Право“ в Юридическия факултет на Технически университет – Варна. Дипломата ѝ за средно образование е от СОУ „Стефан Караджа“ – гр. Каварна. Владее английски език на добро ниво. През годините е участвала в 8 семинара, свързани с професионалната ѝ дейност и кв...

Съдят варненски бизнесмен, укрил данъци в особено големи размери

На съд с обвинителен акт на Окръжната прокуратура във Варна е предаден управителят и съдружник в дружество с ограничена отговорност "Чернев клима", сега "Нико клима" ЕООД, Георги Чернев. Той избегнал установяването и плащането на данъчни задължения в особено големи размери – 187 142 лева. Престъплението по член 255, ал. 3 от Наказателния кодекс е извършено от подсъдимия като продължавано деяние чрез потвърждаване на неистина в подадени данъчни декларации за 13 отчетни периода. Така управителят на дружеството успял да приспадне неследващ се данъчен кредит, съобщиха за "Девня нюз" от Апелативната прокуратура във Варна.     41-годишният подсъдим декларирал доставки, каквито не били извършвани в дружеството. Престъпната схема с цел приспадане на неследващото се ДДС започнала през май 2009 година и продължила да се прилага в дружеството до 2011-а с фиктивни доставки от различни фирми.  Ако бъде признат за виновен, Георги Чернев може да лежи в затвора о...