Пропускане към основното съдържание

Бабинден – един от най-колоритните празници в община Девня (снимки)

С много настроение и ентусиазъм девненци от всички населени места на общината отбелязаха Бабинден, който в този край винаги се прави по стар стил на 21 януари. Заразителен хумор, богати трапези, автентични ритуали, песни и танци съпътстваха женския празник през целия ден, а на някои места и до късно вечерта.  
Самодейци от петте читалища на територията на общината се включиха в пресъздаването на типичните за района традиции и обичаи – поливане на бабата акушерка, прекадяване под полите на жените, кундене, търкаляне на сито, израждане на бебе и други.  
Жените от НЧ „Просвета 1900“ организираха Бабинден в ресторанта в кв. „Девня 1“. В ритуала там се включи пенсионираната акушерка Живка Маринова. Участничките в обреда ѝ поляха ръцете, а акушерката пожела тъй както се плъзга сапунът в дланите ѝ, така да излизат и раждащите се през годината бебета. 
Ритуалът продължи с прекадяване с тамян под полите на невестите, за да нямат проблеми със зачеването, а след това и с търкаляне на ситото – обичай, с който се гадае какъв ще бъде полът на новороденото. 
Според поверието, ако ситото падне с отвора нагоре, бебето ще бъде женско, а ако е захлюпено – мъжко.   
Заместник-кметът на Община Девня Донка Йорданова дари ритуалното бебе с паричка и пожела на девненци да продължават да тачат все така ревностно народните традиции. На Бабинден в кв. „Девня 1“ присъстваха и мъже, което едно време е било немислимо. Ако представител на силния пол се появил на този празник, жените го събличали и цапали с катран. 
Много весело на Бабинден бе и в село Кипра, където самодейките от НЧ „Христо Ботев 1927“ изпълниха ритуала „Кундене“, който се прави против уроки. „Изкундени“ (претърколени) в салона на читалището бяха няколко жени, сред които заместник-кметът Донка Йорданова и секретарят на Община Девня Елка Драгулева. 
Участничките във възстановките дариха бабата акушерка с домашен сапун, хавлии и погачи, умиха ѝ ръцете, а тя наричаше за здраве и плодородие в селото. 
Секретарят на читалището Дияна Найденова влезе в ролята на родилка, а заместник-кметът дари бебето с паричка, както направи във всички "бабинденски точки" на общината. Празникът в Кипра продължи с песни, хора́ и богата гощавка в салона на читалището. 
Специфичното за Бабинден в Кипра е, че всички жени се окичват с фалически гердани, които се правят от морков и два картофа. С подобен атрибут бе докарана и булката на ритуала в квартал „Повеляново“, който бе изпълнен от самодейките при НЧ „Съзнание 1927“. 
Бабинден на територията на общината бе отбелязан подобаващо и в НЧ „Отец Паисий 1928“ – кв. „Река Девня“, НЧ „Васил Левски 1910“ – с. Падина и пенсионерски клуб „Здравец“ – кв. „Девня 2“.  
Бабинден в изпълнение на самодейците при НЧ "Отец Паисий 1928" - кв. "Река Девня"
Бабинден в изпълнение на самодейците от ПК "Здравец" - кв. "Девня 2"
Бабинден в село Падина
Бабинден в кв. "Девня 1"
Бабинден в село Кипра
Бабинден в кв. "Повеляново"

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите