Пропускане към основното съдържание

Започна извозването на опасните химикали от бившия завод "Полимери“

В Девня започна извозването на промишлените количества ди- и трихлоретан от територията на бившия завод "Полимери". Транспортирането на опасните химикали до френския град Кале, където ще бъдат обезвредени, ще продължи около 6 месеца при гарантирана безопасност на населението и околната среда. Това заяви кметът на Община Девня Свилен Шитов, по чиято заповед миналата година площадката с токсичните вещества бе обезопасена, а трихлоретанът от компрометирания резервоар бе прехвърлен в съседния здрав съд. 
Градоуправникът изказа специални благодарности към премиера Бойко Борисов за това, че правителството отпусна над 14 млн. лева за решаването на този дългогодишен екопроблем, който представляваше заплаха за населението и околната среда на цялата Варненска област и заради който Община Девня неведнъж обявява частично бедствено положение. 
Извозването на тежките фракции ще се осъществява с автоцистерни, след което ще бъдат прикачвани на влакови композиции, без да се налага химикалите да бъдат  преточвани, обясни областният управител на Варна Стоян Пасев. 
Вместимостта на една цистерна е около 25 тона, а плановете са на седмица да бъдат транспортирани по около 100 тона тежки фракции. Общото количество, което трябва да бъде извозено до Франция, е близо 3000 тона. Процедурата се осъществява при засилени мерки за пожарна и аварийна безопасност. 
Според представителите на фирмата, спечелила обществената поръчка за транспортирането на опасните химикали, при превоза няма риск за здравето на хората и опасност от замърсяване на околната среда. "Имаме 20-годишен опит в тази сфера. Оперираме в целия Европейски съюз, както на Балканите и в страните от бивша Югославия", заяви Желко Шмитран от консорциума "Ви Пи - Инд - Еко". 
Активите на приватизираното предприятие "Полимери" днес се изчисляват на 14 милиона лева. От него отдавна са останали само руини. След края на операцията по извозването на тежките фракции държавата ще си потърси парите от собствениците като кредитор. На мястото на "Полимери" ще бъде построен завод за производство на метал от скрап.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите