Пропускане към основното съдържание

По следите на Ромул и Рем от Девня: Прокуратурата проверява сигнал за изчезнал древен артефакт

Снимката е илюстративна

Интересен сигнал, свързан с древното минало на Девня, постъпи днес в Апелативна прокуратура – Варна, научи Десант. Става въпрос за мистериозно изчезнала антична плоча, красяла допреди няколко години фасадата на къща в кв. "Река Девня", под който лежат останките на късноримския град Марцианопол. Релефът изобразява мита за основавателите на Рим – близнаците Ромул и Рем и Вълчицата, която ги кърми.  

Кога и при какви обстоятелства е изчезнала плочата, както и къде се намира тя в момента, са въпроси, на които би следвало да отговори разследването. Което явно ще е затруднено, тъй като от извършването на престъплението е минало доста време. Имало е, разбира се, очевидци, чиито разкази обаче са останали под сурдинка, както често се случва в малките градчета и села. Един от преките свидетели е настоящ общински съветник, който живо се интересува от съдбата на реликвата. 
Изключително ценният артефакт, изобразяващ древния мит, е бил открит преди много години при изкопни работи в двора на къща на ул. "Петрича" в "Река Девня". Собственикът на имота очевидно е нямал съзнанието за стойността на реликвата и най-чистосърдечно я е залепил за фасадата на сградата откъм улицата, вместо да я предаде в близкия музей със съответния протокол за доброволно дарение. Това обаче не се е случило и един ден плочата бива откъртена с чукче.
Извършителят е добре известен на местната общественост, но не като престъпник. Самият той не отрече пред свидетели, че е взел реликвата, но все още не я е показал. С цел да не навреди на хода на евентуалното досъдебно производство, което би следвало да бъде образувано по чл. 278 от Наказателния кодекс, и спазвайки презумпцията за невинност до доказване на противното, засега умишлено спестяваме някои детайли от фактическата обстановка на престъплението, както и името на сочения за извършител.
Екипът ни е в готовност да окаже пълно съдействие на правоохранителните органи, като им предостави данните от частното разследване, за да улесни максимално тяхната оперативна работа. Според експерти цената на антиката на черния пазар възлиза на минимум 50 хил. лева. Каква е нейната съдба, трябва да установят компетентните държавни органи – полиция и прокуратура.

По темата: 






Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че