Пропускане към основното съдържание

С грандиозно спортно шоу отпразнувахме 48 години град Девня

Девня отбеляза 48 години от обявяването ѝ за град с уникално за Варненска област състезание по автокрос. С него кметът Свилен Шитов, който бе и председател на организационния комитет на "Автокрос Девня – 2017", възроди старата слава на града като атрактивна дестинация за автомобилни спортове на национално ниво. Арена на двудневното шоу през уикенда бе живописната местност Глиган чешма, която се превърна в своеобразен бивак за автоманиаци и за любители на дивата природа и автентичните усещания. Събитието мина под мотото "Да спрем войната по пътищата".  
1080-метровата писта бе идеално подготвена за гонките, а кметът получи комплименти от съорганизаторите – Българската федерация по автомобилен спорт (БФАС) и АСК "Търговище авто 2001", за перфектната организация и логистика на събитието. На него присъстваха и представители на местната власт, както и Венцислав Орманов – председател на съдийската комисия към БФАС. 
Вторият ден на "Автокрос Девня – 2017" бе открит от кмета, който честити празника на всички девненци и им пожела да бъдат горди със своя град. Свилен Шитов приветства общо 19-те състезатели, които мериха бързина и умения в две дивизии – "Бъги" (до 1600 куб. см) и "Супербъги" (над 1600 куб. см), и изрази надежда, че на призовите стълбици ще се изкачат най-добрите и най-достойните сред тях. 
Последваха още два квалификационни манша, след което бе даден стартът на финалните надпревари, на които състезателите демонстрираха голямо майсторство и спортсменски дух.
Стотици зрители изпълниха трибуните край пистата, за да подкрепят своите фаворити. Младежи, девойки и възрастни аплодираха участниците в състезателната и свободната програма, а сред тях през цялото време бяха кметът Свилен Шитов и председателят на Общинския съвет Владимир Ненков. 
В неофициалната част девненският младеж Гани Нецев отново се доказа като най-добрия АТВ-състезател, въпреки че отпадна от призовата тройка по независещи от него причини. Мили усмивки предизвикаха мъниците Гошко, Жорко и Мариела, които се надпреварваха със своите четириколесни мотори в категорията "Биберон". Адреналина на публиката и прах до небето вдигаха и кросови мотоциклети.  
След като пистата бе оросена със специална техника, бе даден и стартът на финалните надпревари.
Призовата тройка в дивизия "Бъги" бе окупирана от силистренци, а в дивизия "Супер бъги" – от софиянци. Победител в първата категория стана пилотът Антон Кунчев от "Инфомик транс", който направи 7 обиколки за 6’ 37” 167’’’. На второ място се нареди Димитър Калев от "Тони старт", а на трето – Диян Йорданов от "Инфомик транс".
Първенец в дивизия "Супербъги" е Христо Александров от АСК "София-град", а негови подгласници станаха братята Васил и Григорий Стефанови от същия клуб. Васил е и големият победител на Националния шампионат по автокрос, чийто последен кръг се разигра в Девня.
На тържествена церемония кметът Свилен Шитов и председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, който има ключова роля в подготовката и логистиката на събитието, наградиха победителите и техните подгласници. Те бяха удостоени с купи, парични и предметни награди, осигурени от общината. Впрочем всички участници получиха пликове с финансови стимули.  
С домакинството на спортното състезание Девня не само реабилитира своите позиции на националната карта по автокрос, но и тепърва предстои да ги утвърждава в годините напред.
Идеята на организаторите е Девня оттук нататък да домакинства на престижното състезание в деня преди и навръх годишнината от обявяването ѝ за град. 
По темата: 

Текст: Георги Александров
Снимки: Станислав Кръчмаров








Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите