Пропускане към основното съдържание

Домакини подложиха на другарски съд девненка, показала развалени яйца във "Фейсбук"

Девненката Искра Маринова закупи изпочупени и плесенясали яйца от супермаркета на веригата CBA в индустриалното градче. За случая младата дама сподели във фейсбук групата "Забелязано в Девня", като за целта приложи и снимка с негодните за консумация хранителни продукти.

Реклама: Welcome to Cuban Bar - Varna!

След работния ден в петък вечер Искра Маринова бързала да напазарува на път за вкъщи. Заради броя на яйцата три пъти сменяла опаковките, но през пластмасата не забелязала в тях да има изпочупени или развалени продукти. "Не знаех, че трябва да ги вадя и да ги гледам едно по едно", коментира девненката. След като се прибрала у дома, тя отворила кутийката и забелязала, че повечето яйца са пукнати, плесенясали и с миризма на мухъл.  
Снимка: Искра Маринова
Възмутена, жената решава да сподели за безобразието в "Забелязано в Девня", но под поста ѝ започват да се нижат меко казано странни коментари. Част от тях дори оспорват потребителските права на г-жа Маринова, което е в нарушение на Конституцията и на Правилата за публикуване на постинги и коментари в "Девня - древна и съвременна" и свързаните със страницата групи.
   
"Аз работя в ЦБА и знам как се доставят яйцата, винаги има счупени, а и не един път се прехвърлят от едното място на другото, и така докато излязат за продажба", твърди потребител с акаунт "Пепо Вени Георгиеви".

"Като не си доволна, не пазари от там и готово... Всеки има право на избор", пише назидателно "компетентната" по всички въпроси Сашка Александрова, която обаче явно не разграничава правото на избор от вече накърненото потребителско право. Същата развива и умопомрачителна теория за счупените яйца, която не се наемаме да анализираме, и стига до "гениалното" прозрение, че безгрешни хора няма. 

Анелия Филчева пък иронично предлага групата "Забелязано в Девня" да се била преименувала на "Забелязано в ЦБА", сякаш въпросният супермаркет е извън Девня и сякаш развалените яйца са закупени от някоя баба на тротоара, а не от уж лицензиран търговски обект, който за подобно нарушение би трябвало да понесе много сериозна санкция от Агенцията по безопасност на храните. 

Ето отговора на Искра Маринова до Анелия Филчева, който публикуваме със съкращения:

"Тъпо, тъпо, ама кат гъ*а на слона... Гледам да не правя драма, по-голяма, отколкото сме по принцип в Девня, ама човек и с вързана уста да е, ще го направите да говори. Първо, нито беше само едно яйце, а 4 -5 . И второ, не е само пукнато, а в плесен. Знаеш ли кога не се прави драма? Когато не е в плесен и можеш и пукнато да го употребиш в най-напрегнатия ти момент. Аз до глупост оправдавам често хората, дори и когато не трябва, с което дори съм ставала смешна, но е нагло, когато същите са горди с глупостта си или наглостта си. И знаеш ли, никъде не видях в условията на групата да има упътване какво трябва да забележим в Девня, че да го постнем... Аз за първи път поствам тук нещо и представи си, има смисъл за много тук от нас..." 

"Девня - древна и съвременна" като цяло подкрепя позицията на г-жа Искра Маринова, но изразява категорично несъгласие с обяснението ѝ, че нямало драма, ако яйцето е пукнато. И това е така, защото при компрометирана черупка рискът от проникване на болестотворна бактерия в яйцето е голям, а последиците за човешкото здраве могат да бъдат много сериозни. Съветът ни към г-жа Маринова е да подаде сигнал на електронната поща на Агенцията по безопасност на храните –  bfsa@bfsa.bg, откъдето са длъжни да извършат незабавна проверка на търговския обект.

Иначе магазините от веригата CBA имат непоправимо лоша репутация – по отношение на мениджмънта, организацията на работния процес и заплащането, и не на последно място – качеството на предлаганите хранителни продукти. За това свидетелстват не само коментарите в специализираните форуми, но и редица медийни публикации. 

Прилагаме някои линкове, които подбрахме в бързината:


Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите