Пропускане към основното съдържание

Етнографската къща в Кипра отвори врати за организирани посетители (снимки)


Етнографската къща в девненското село Кипра най-после отвори врати за организирани посещения, след като бе включена в туристическия маршрут "Варна – Побити камъни – Музей на мозайките". 

Заслугата за това е на новия кмет на Девня Свилен Шитов и неговия екип, който си е поставил за цел да превърне територията на общината в предпочитана дестинация за културно-исторически туризъм. Неотдавна градоуправникът се срещна с благодетели на къщата музей и обеща, че тя ще заработи пълноценно още през настоящия активен сезон.
Така и стана. Група немски туристи, отседнали в курортите край Варна, бяха първите организирани посетители в историята на етнографската къща, които днес прекрачиха нейния праг. Чужденците бяха посрещнати с хляб и сол и с богата фолклорна програма, организирана от местното читалище "Христо Ботев – 1927". 
Дворът на къщата, строена в края на XIX век, се превърна в автентична сцена за народни песенни и танцови изпълнения. Въпреки жаркото слънце жените от местната самодейна група пяха и танцуваха, а чужденците ги снимаха и аплодираха. 
След това гостите разгледаха етнографската експозиция в къщата музей. Видяха още как се преде вълна и как се тъче прежда на уникалния за Североизточна България отвесен стан. Разбраха какви нишани са оставяли навремето кипренските моми на възлюбените си момци и как се плетат чорапи на една и пет куки. 
Чуждестранните туристи имаха и възможността да си закупят на символични цени домашно вино и ракия, кипренски пчелен мед и терлици. 
На изпроводяк чужденците бяха отрупани с армагани – глинени стомни, мускалчета с розово масло и още куп традиционни сувенири, които да им напомнят за духа на България.  


Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите