Пропускане към основното съдържание

270 хил. лева са предвидени за рехабилитация на уличната мрежа в Девня


270 000 лева е предвидила Община Девня за рехабилитация на уличната мрежа това лято, съобщи кметът Свилен Шитов на провелото се днес заседание на местния парламент. Процедурата за избор на изпълнител ще завърши до десетина дни, след което ще се маркират най-проблемните пътни участъци, които трябва и могат да бъдат ремонтирани.

До месец се очаква по сметката на общината да бъдат преведени около 2 000 000 лева, които фалиралото предприятие "Полимери" дължи на местната хазна и трябва да бъдат изплатени след наскоро осъществената продажба на активите на дружеството. С част от тези средства също могат да бъдат финансирани улични ремонти, посочи Свилен Шитов, като уточни, че това не се отнася за постъпленията от такса "смет", които могат да се харчат само за дейностите по чистота. По тази линия "Полимери" дължи на общината около 1 000 000 лева.
В отговор на питане за нарастващата популация на комари кметът заяви, че отдавна е възложил третиране на териториите срещу хвърчащите кръвосмучещи. От фирмата, която има сключен договор с общината за тази дейност, оправдават своето бездействие с честите валежи, които биха неутрализирали ефекта на използваните препарати. Затова е необходимо да минат няколко бездъждовни дни, след което да се пристъпи към пръскане, обясни Свилен Шитов.
С пълно единодушие Общинският съвет гласува 1000 лева финансова помощ за двойка от Девня с репродуктивни проблеми. По същия начин, но с повече въпроси и полемики, съветниците приеха счетоводните отчети за 2016 година на градската поликлиника и на многопрофилната болница. Преди да освободят от отговорност техния управител, кметът поиска от него по-решителни действия за стабилизиране финансовото състояние на двете дружества. Общината ще погаси напълно задълженията им към "Енерго-Про", чийто общ размер е 25 000 лева, стана ясно на днешната сесия.
Местният парламент избра и временен управител на новото предприятие "Обществено хранене", стопанисващо модерната кафе-сладкарница "КъртикЪ" в квартал "Повеляново". Начело на общинското дружество застава Радка Димитрова, която е с дългогодишен опит в хранително-вкусовия сектор. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите