Регионалното управление на образованието (РУО) във Варна представи предложението за държавния план-прием по двете нови специалности в СУ "Васил Левски" – гр. Девня. През новата 2017-2018 учебна година в средното училище ще бъдат разкрити две професионални паралелки с прием по документи след завършено основно образование в VII и VIII клас.
Кандидат-гимназистите, които тази година ще завършат основното си образование в VII клас, ще могат да подават документи в СУ "Васил Левски" за прием по специалността "Автоматизация на непрекъснати производства", която е подходяща и за жени. За целта се предвижда да бъде разкрита една паралелка с 26 свободни места.
Още една професионална паралелка със същия брой вакантни места ще бъде сформирана и за кандидат-гимназистите след VIII клас, като тя ще бъде разделена на две професионални направления. 13 ученици ще се профилират по специалността "Електрообзавеждане на производството", а другите 13 – "Автоматизация на непрекъснати производства", обясни директорът на СУ "Васил Левски" Георги Петков.
"Новото в предложението за държавния план-прием е, че той е ориентиран изцяло към икономиката на област Варна и в частност – на икономическите стратегии и планове на общините", обясни началникът на РУО – Варна Венцеслава Генова. Така например индустрията в Девня изпитва остър недостиг на електротехници и техници по автоматизация и гарантира, че успешно завършилите веднага ще бъдат наети на работа. Отделно от това корпорациите, които държат химическата промишленост в града, ще предложат пакет от материални стимули за юношите и учителите, и ще подпомогнат училището в осигуряване на материално-техническа база за часовете по практика.
Инициативата за профилирането на гимназиалното обучение в Девня е на кмета на общината Свилен Шитов и индустриалния комплекс, като водещ партньор от страна на бизнеса е "Девня Цимент". Идеята е да се спре "изтичането на мозъци" от града, да се пресекат негативните демографски тенденции и да се осигури квалитетна работна ръка за нуждите на тежката промишленост в Долината на голямата химия.
Специалностите, по които ще бъдат обучавани гимназистите в Девня, се котират високо в целия свят, така че девненските заводи далеч няма да бъдат единствената, а сигурната им възможност за успешна реализация, обясни кметът Свилен Шитов.
Специалността "Автоматизация на непрекъснатите производства" няма аналог в цяла Варненска област, което ще наложи работна група да посети професионална гимназия в Пловдив, за да почерпи специфичен опит за организацията на учебния процес по това направление. За другата специалност – "Електрообзавеждане на производството" – ще се проучат добрите практики в ПГ по електротехника – Варна. Най-вероятно от там ще бъдат осигурени поне двама педагози с инженерно образование, които да преподават на учениците в Девня.
Предстои план-приемът по новите специалности да бъде утвърден от Министерството на образованието и науката, след което в Девня и съседни общини ще бъде разгърната мащабна кампания за новите професионални паралелки.
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.