Пропускане към основното съдържание

Общо 7 дни през януари девненци са дишали силно запрашен въздух


Три нови случая на наднормено запрашаване на приземния атмосферен въздух са регистрирани от автоматичната измервателна станция „Девня – Изворите“, сочи справка в сайта на Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС). 

Запрашавания са отчетени на 24 януари, вторник (1.32 пъти над нормата), на 25 януари, сряда (1.03 пъти над нормата), и на 29 януари, неделя (1.07 пъти над нормата). Така излиза, че през месец Януари девненци са дишали наднормено запрашен въздух в продължение на общо 7 денонощия. 

Местната власт в Девня изпитва сериозни резерви към обективността на изнесените от ИАОС данни, тъй като измервателната станция в града се намира на километри от промишления комплекс край квартал „Повеляново“, от където често постъпват сигнали за обгазявания. Екоминистерството обаче упорито отказва да премести станцията в Повеляново, опирайки се на твърде формален мотив – броя на населението в квартала в сравнение с останалите райони на Девня.

Въпреки че според ИАОС причината за наднорменото запрашаване на въздуха се дължи на битовото отопление на твърдо гориво – дърва и въглища, не бива да се игнорира въздействието на Девненския промишлен комплекс и интензивният транспортен трафик. Още повече, че прекомерна концентрация на фини прахови частици е регистрирана през всички сезони, не само през зимния, когато немалко домакинства в града се отопляват на твърдо гориво.   

Община Девня предприема необходимите мерки в опита си да неутрализира негативния ефект от замърсяването на въздуха – залесяване, озеленяване, зацветяване с прахоуловителна растителност и др. Администрацията кандидатства и за европейско финансиране по линия на ОП „Околна среда“ – за оказване на техническа помощ за актуализация на общинския план за подобряване качеството на атмосферния въздух, както и за реализация на конкретни мерки за справяне с проблема. Сред тях са изграждане на защитни озеленителни пояси, монтиране на филтри на комините в едно- и многофамилните сгради и в ауспусите на автобусите от градския транспорт, подмяна на отоплителни инсталации с цел минаване на биогорива и др.

По темата: Кметът на Девня настоява станцията за мониторинг на въздуха да се премести в Повеляново

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Четири пресъхнали чешми в Девня текнаха отново (снимки)

Четири пресъхнали чешми в землището на община Девня текнаха отново, след като по инициатива на кмета Свилен Шитов водоносните слоеве бяха дренирани и изведени до чучурите на съоръженията. Две от чешмите, по които отново тече вода, са в местността Глиган чешма, третата е в местността Ловката, а четвъртата – в квартал „Повеляново“, където се работи по възстановяване на водоподаването към още една чешма. Построената в чест на 1300 години България Глиган чешма, на която е кръстена и заобикалящата я гориста местност, утвърдила се като предпочитана пикник и офроуд дестинация, бе пресъхнала от доста време. Същото се отнасяше и за намиращата се в непосредствена близост Гечова чешма, чийто чучур е с формата на глиганска глава.  Посетителите на живописната местност отново могат да утоляват жаждата си с прясна вода от земните недра и да си спомнят с благодарност за родолюбци като Стоян Жечев, изградил чешмата в памет на своя брат и бетонния кръст, който се извисява над Девненската