Пропускане към основното съдържание

Аварийната операция в "Полимери" ще започне от котлована на площадката с тежките фракции


Първата ни задача при обявяване на частично бедствено положение в "Полимери" ще бъде да подсигурим котлована под двата резервоара с тежките фракции, за да предотвратим риска от заразяване на подпочвения слой и води с опасни химикали. Това заяви кметът на Община Девня Свилен Шитов, който днес посети площадката във фалиралия завод, в който се съхраняват промишлени количества ди- и трихлоретан.  

Кметът обясни, че компрометираният резервоар, поне според първоначалната информация, е един, а не два. Пробойната в него е само една, а трихлоретанът е два метра под нея, което е обозначено и на самия съд с червена линия. Площадката се охранява денонощно от години, като в непосредствена близост е изграден охранителен пост. 
Първата червена линия отдолу нагоре на резервоара обозначава нивото на трихлоретан
"За мен обаче буди недоумение въпросът защо участниците в аварийната операция през 2014 година са допуснали в разядения резервоар да останат тежки фракции, при условие че той е с пробита покривна конструкция и е било въпрос на време съдържанието му да се покачи до нивото на старата пробойна – вследствие на валежите и снеготопенето", пита Свилен Шитов.
Водата обаче е по-лека от трихлоретана и регистрираният теч на 17 февруари т.г. е бил именно на вода, както доказа и химическият анализ на взетите проби. Тежките фракции са в долната част на резервоара, където по данни на синдика дебелината на стените е 9 мм. 

Свилен Шитов подчерта, че насъбралата се над трихлоретана вода и приписаната ѝ роля на "шапка", предпазваща приземния въздушен слой и околната среда от тежките фракции, оказва негативно въздействие върху химическите процеси в корозиралия съд. Така поне твърдят експерти от сформираната междуведомствена комисия, която заседава в Областната администрация по-рано днес. 
"Ако специалистите преценят, че трихлоретанът може да не се прехвърля, задължително трябва да бъде поправен покривът на резервоара, в противен случай със затоплянето на времето ще започнат да се отделят вредни за човешкото здраве и околната среда изпарения", обясни Свилен Шитов, позовавайки се на експертното мнение на токсиколога доц. д-р Снежа Златева, която е член на междуведомствената комисия. 
Кметът на Девня изрази съмнение, че набелязаните превантивни мерки по обезопасяването на резервоара могат да бъдат реализирани за една седмица и прогнозира, че частичното бедствено положение на територията на фалиралото предприятие ще бъде удължено. Всички разходи по изпълнението на аварийния план ще бъдат покрити от Община Девня, като за в бъдеще те трябва да ѝ бъдат възстановени от ресорната междуведомствена комисия при Министерския съвет. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите