Пропускане към основното съдържание

Община Девня кандидатства с три проекта по "Красива България"


С три проекта по програма „Красива България“ ще кандидатства Община Девня през 2017-а година, като самоучастието й възлиза на общо 200 хил. лева, съобщи кметът Свилен Шитов.

С реализацията на първия проект, който е на стойност 165 хил. лева, Община Девня ще се сдобие с външен асансьор, а плочникът пред сградата на администрацията ще бъде ремонтиран.  50% е размерът на общинското самофинансиране по този проект. 

В своята дългогодишна история 4-етажната сграда на общината никога е нямала асансьор, което създава неудобства за общински служители, граждани и най-вече за трудноподвижните лица. Плочките пред сградата на местната власт са в окаяно състояние, а в източната част те са хлътнали и поддават при преминаване на пешеходци.  
Вторият проект, с който ще кандидатства общината, е на стойност 170 хил. лева и също с 50-процентно съфинансиране. Със средствата трябва да се оборудва изграждащият се обединен детски център за извънкласни дейности, който ще се помещава в сградата на бившата забавачка в кв. „Девня 1“.  

С третия проект местната администрация иска да ремонтира голям апартамент в бл. 7 в квартал „Повеляново“, в който да обособи кризисен център за хора, останали без подслон. Стойността на този проект е 60 хил. лева, като самоучастието на общината е в размер на 30% от тази сума. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите