Пропускане към основното съдържание

РИОСВ: Девненци са виновни за запрашаването на въздуха


Причината за системното наднормено запрашаване на атмосферния въздух в Девня е битовото отопление на твърдо гориво. Това стана ясно от думите на експертката в Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) във Варна Димитричка Маринова (на снимката вляво), която участва тази вечер в предаването "Местно време" на БНТ2 заедно със заместник-кмета на Община Девня Донка Йорданова. 

В студиото бе разисквана темата за качеството на атмосферния въздух във Варненска област, като фокусът падна върху Девня.

От началото на февруари в индустриалната община са регистрирани 7 наднормени запрашавания в продължение на 7 последователни дни, заяви заместник-кметът Донка Йорданова. Тя се позова на данни от Изпълнителната агенция по околна среда, според които от началото на годината досега автоматичната измервателна станция в града е отчела  14 наднормени замърсявания с фини прахови частици, които макар и да са незначителни, обективно дават основания за безпокойство. "На всичкото отгоре ние нямаме изграден механизъм за своевременно информиране на населението, защото получаваме данните от станцията с еднодневно закъснение, а понякога и повече. От друга страна, нямаме и връзка с датчиците в комините на заводите, за да следим обстановката в реално време", заяви Донка Йорданова. 
Заместник-кметът не отрече, че битовото отопление на твърдо гориво е фактор за запрашеността, но не изключи въздействието на Девненския промишлен комплекс, свързания с него интензивен транспортен трафик, най-вече от камиони, както и низинното географско разположение на общината. Йорданова подчерта, че автоматичната измервателна станция в града се намира на 12 км разстояние от промишления комплекс, както и обстоятелството, че вятърът в района на Девня почти винаги духа в срещуположна на станцията посока и до нея реално не достигат вредни аерозоли в достатъчна концентрация.
В отговор експертката от РИОСВ заяви, че станцията в кв. "Река Девня" е позиционирана на база проучвания за движението на въздушните течения, които са правени преди повече от 30 години. Тя допълни, че от 2008 година насам не са констатирани случаи на наднормени замърсявания от страна на заводите, но се позова на средногодишни показатели. Маринова пропусна да отбележи, че през 2016 година точно РИОСВ-Варна наложи имуществена санкция на ТЕЦ "Девен" в размер на 104 хил. лева – за замърсяване на въздуха не само с фини прахови частици, но и със серен диоксид и азотни оксиди. Отделно от това "Девен" АД и "Агрополихим" отнесоха глоби за неспазване на комплексните си разрешителни. Експертката не осветли и въпроса защо при сигнали за замърсявания РИОСВ-Варна разполага подвижната си лаборатория на стадиона в квартал "Повеляново", на чиято територия има водопръскачки и на всичкото отгоре е обграден с широколистна дървесна растителност. За сметка на това тя подчерта, че заводите не променяли ритъма на технологичния си процес дори и когато мобилната станция на РИОСВ прави измервания в района. 
По време на предаването бе излъчена и анкета с жители на Девня, които единодушно се оплакаха от чести обгазявания, особено след полунощ, и посочиха като техен източник индустриалния комплекс. Заместник-кметът сподели мнението на хората и обясни, че общината е предприела необходимите мерки, за да получи финансиране по Оперативна програма "Околна среда", с което да актуализира своя план за качеството на въздуха. Вторият етап на програмата предвижда реализация на набелязаните мерки, една от които е закупуване на мобилна станция, с която Община Девня ще може да прави паралелен емисионен контрол. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите