Пропускане към основното съдържание

С автентичен ритуал в село Падина отбелязаха Петльовден (снимки и видео)

С изпълнение на автентичен ритуал по жертвоприношение на петел, песни и разкази за страшни еничари, самодейци от село Падина, община Девня, отбелязаха празника на мъжката рожба Петльовден. По комшийски в народното веселие се включиха и жители на близкото село Тръстиково, община Аврен. Не липсваха традиционните български хора́, а възрастни жени изпълниха жалната народна песен "Еничари ходят, мамо” (вижте във видеопрозореца).
Сред гостите бяха кметът на Община Девня Свилен Шитов, неговият заместник Донка Йорданова, кметът на с. Падина Ивелина Йоргакиева, на с. Тръстиково –  Лъчезар Лазаров, председателят на Общински съвет – Девня Владимир Ненков. 
Свилен Шитов благодари за поканата, честити празника на всички и изрази своето възхищение от предаността, с която възрастните хора тачат обичаите, посветени на деня на мъжката рожба, за да съхранят в народната памет страшни исторически спомени от времената на турското робство. Той пожела на самодейците здраве и дълголетие, за да предават българщината на младите. Накрая домакини и гости се събраха на богата празнична трапеза в Младежкия дом, където веселието продължи до късните следобедни часове. 
От стари времена в този край се е запазила традицията на 2 февруари да се коли петел. С кръвта от закланата птица се пръска из двора, а по челата на момците се правят кръстове, за да бъдат те здрави през цялата година. На трапезата се слагат още питки, кравайчета, тиганици, зелник, петел със зеле или ориз.

Според едно от най-разпространените предания ритуалът на Петльовден води началото си от времето на турското робство, когато еничарите събирали кръвен данък. Те обикаляли по домовете и отнемали насила малките момчета от родителите им. Всички къщи, през които минели, бележели с кръв, за да се знае, че потерята вече е взела децата от домовете им. Тогава жените се сетили как да заблудят еничарите, започнали да колят петли и да пръскат с кръвта им къщните порти. Насилниците подминавали белязаните къщи и по този начин мъжките рожби били спасявани от угрозата да станат еничари.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите