Пропускане към основното съдържание

Младежи от Девня дадоха пример как трябва да се грижим за околната среда

По инициатива на младежите Динко Иванов и Юлиадин Маринов в съботния ден се състоя акция по почистване на оживени райони на Девня от безразборно изхвърлени отпадъци. Уборката започна от парк „Разсадника“, където се събират доста хора, но за съжаление не всички ползват кошчетата за боклук по предназначение.  
Научил за акцията от „Фейсбук“, при младежите с чували и ръкавици дойде и кметът Свилен Шитов, който участва наравно с другите доброволци в събирането на отпадъците. „Гордея се, че в нашия град има будни и инициативни младежи, които не само констатират проблема със замърсяването на околната среда, докато си стоят пред компютъра или телефона, а са се организирали да излязат и да направят нещо смислено“, коментира кметът Свилен Шитов.
Паралелно с това младата майка Александра Александрова запретна ръкави в парк „Албена“ и събира отпадъци заедно със сина си Мишо, който е малък, но вече знае къде трябва да си изхвърля боклуците. 
Уборката днес, освен парковете „Албена“ и „Разсадника“, обхвана централния булевард „Съединение“ и ул. „Просвета“. Включиха се и други граждани, в това число и председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, които предпочетоха в съботния ден да се отдадат на общественополезна дейност, вместо да си почиват. 
В рамките на няколко часа бяха събрани десетки чували боклук, които ще бъдат извозени за сметка на Община Девня.  
Същевременно във фейсбук групите на „Девня – древна и съвременна“ продължават да постъпват сигнали от възмутени граждани за нерегламентирани сметища. Във „Форум Девня“ Георги Георгиев настоява да се вземат мерки за сметище зад 25-и блок, което според описанието му попада в частен имот. 
„Много голяма миризма се разнася, толкова ли е трудно Марин Коркоча да си махне тия боклуци от там?“, пита гражданинът. 
Гъбената махала
С коментар „Долна нация!“ потребителят SeZo SeZo алармира в „Забелязано в Девня“ за безразборно изхвърляне на непотребни вещи в Гъбената махала. Споделил е и снимки на стари дюшеци, матраци и други битови отпадъци, а до тях са наредени да съхнат изпрани килими и мокети. Засега не е ясно дали жителите на Гъбената махала планират акция по доброволно почистване на замърсената от тях околна среда. 
Гъбената махала
Представители на местната власт в Девня и много граждани участват редовно в инициативи по събиране и извозване на нерегламентирано изхвърлени отпадъци. В рамките на кампанията на bTV Media Group „Да изчистим България заедно“ на територията на общината миналата есен бяха събрани цял тон отпадъци. 
В най-големия студ през декември общинари, журналисти от БНТ и ученици ликвидираха 4 незаконни сметища в местността край природния феномен „Побити камъни“. 
Въпреки че качеството на дейностите по чистота в общината през последните години се е подобрило значително, 100-процентово решение на проблема няма и не може да има, докато граждани и фирми не си създадат трайни навици за опазване на околната среда. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите