Пропускане към основното съдържание

Община Девня стартира изпълнението на проект за социално включване


На 12.06.2018 година Община Девня стартира изпълнението на проект по договор № BG05M9OP001-2.010-0585 –  “Подкрепа за социално включване в община Девня”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“ (ОПРЧР) 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз и от бюджета на Република България. Общият размер на договора за бeвъзмездна финансова помощ е 148 610.00 лв., от тях финансирането от ЕС е 126 318.50 лв., а националното финансиране – 22 291.50 лв. Срокът на договор за изпълнение е 14 месеца –  от 12.06.2018 до 12.08.2019 година.

Проектното предложение е насочено към повишаване възможностите за социална и професионална интеграция на представители на уязвимите групи в сектора на социалната икономика и трайната им реализация на пазара на труда, допринасяйки за постигането на стратегическите цели на ОПРЧР при изпълнение на стратегията „Европа 2020“ в областта на трудовата заетост, борбата с бедността и социалното изключване чрез създаване на ново социално предприятие на територията на община Девня.

Целта на проектното предложение e да улесни достъпа до заетост и да се осигури подкрепа за социалното включване на лица от уязвими групи на територията на Община Девня чрез създаване на подходящи условия за тяхната трайна професионална интеграция на пазара на труда в сферата на социалната икономика.

Тази цел ще бъде постигната посредством създаването на ново социално предприятие на територията на град Девня, представляващо детски център, който включва сладкарница, кът за игра и занимателни курсове.

Специфични цели на проектното предложение:

• Идентифициране на лицата от целевата група;
• Психологическо подпомагане на хората с увреждания и други лица от уязвими групи на пазара на труда;
• Създаване на социално предприятие – детски център;
• Осигуряване на трудов, професионален и социален опит чрез осигуряване на заетост на 16 лица;
• Подобряване качеството на живот на лица от уязвимите групи и подпомагане успешната им трудова и социална интеграция в дългосрочен план;
• Популяризиране на социалното предприемачество в общината и региона като цяло.

Постигането на целите, заложени в проектното предложение, ще допринесе за реализацията на стратегическите цели на ОПРЧР при изпълнение на стратегията „Европа 2020“ в областта на трудовата заетост, борбата с бедността и социалното изключване. Заложените в проектното предложение дейности ще способстват за повишаване на трудовата мотивация и придобиване на активно поведение на пазара на труда на лицата от целевата група, което ще отговори пряко на нуждите им от ефективна социална и икономическа интеграция и включване в заетост. Целите, които си поставяме чрез развитието на предоставяните социални услуги в общността, е да бъде дадена възможност на лица от целевата група да бъдат ресоциализирани и адаптирани в нормалната жизнена среда.

Очакваните резултати от проекта са в съответствие и с Приоритетна ос 2 – „Намаляване на бедността и насърчаване на социалното включване”, Инвестиционен приоритет 4 – „Насърчаване на социалното предприемачество и на професионалната интеграция в социалните предприятия и насърчаване на социалната и солидарната икономика с цел улесняване на достъпа до заетост” и Специфична цел 1 – „Увеличаване броя на заетите в социалните предприятия след получена подкрепа”.

Успешното изпълнение на дейностите и постигането на заложените цели ще спомогнат лицата от целевата група да придобият знания и умения за ориентиране на пазара на труда и адаптиране към неговите изисквания, намаляване на проблемите с безработицата, бедността и социалното изключване.

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите