Пропускане към основното съдържание

Девненският превозвач продължава да се гаври нагло с клиентите си

Снимка: "Забелязано в Девня"
Представители на частната транспортна фирма "Волан" ЕООД, която обслужва автобусните линии от общинската схема и маршрута "Девня-Варна-Девня", продължават да се държат нагло с клиентите си, сигнализира потребител на фейсбук групата "Забелязано в Девня", на когото днес са му върнали 17 лева на монети. 

Подателят на сигнала споделя, че кондукторката му се била троснала, че ако ѝ бил дал по-едра банкнота, направо щели да го изхвърлят от автобуса. Човекът е снимал монетите в шепата си, а други потребители на групата се шегуват, че при това положение "любезната" кондукторка е трябвало да му даде бонус – торбичка за стотинки. 

"Возят ни в раздрънкани таралясници, таксуват ни капризни кондукторки със самочувствие на стюардеси в бизнес класа! За това, което предлагат, трябва те да ни плащат! Време е вече да въведат електронно таксуване за градския транспорт! На мен пък ми поискаха да представя карта или да закупя билет на стойност един лев за десетмесечното ми внуче! Докъде я докарахме – от бебета да ги таксуваме", коментира в "Забелязано в Девня" Атанаска Георгиева.

"В пиковите часове автобусите са претъпкани. Налага се пътуване с отворени врати, за да не се задушат пътниците. За това, разбира се, не са виновни служителите на фирмата, а ръководството. В такива моменти могат да пускат два автобуса или да са по начесто", предлага Денислав Димитров.

"От няма и къде пътувам с тях, но всичко е под всякаква критика. Когато вали, например, отвсякъде тече вода, по фугите на стъклата растат мъхове заради вечната влага там, а да не говорим, че седалките след дъжда са мокри поне една седмица", споделя Иван Иванов.  
Масово девненци и гостите на града недоволстват от качеството на услугата, която предлага фирма "Волан", както и от безпардонното поведение на шофьорите и кондукторките. Автобусите на обществения превозвач системно закъсняват, графикът на градската линия не е съобразен с разписанието на влаковете, което създава сериозни затруднения на студентите от Девня и не само на тях. 
Освен това безотговорни шофьори на въпросната фирма си позволяват да зареждат автобусите с гориво при включен двигателдокато изпълняват редовни маршрути по линията "Девня – Варна" и обратно. През лятото на 2016 година имаше и документиран случай, при който автобус се движи без задно панорамно стъкло, докато изпълнява междуградски курс. Терморегулацията в превозните средства е под всякаква критика и в тях е или много горещо, или много студено – в зависимост от сезона, жалват се девненци.
Община Девня вече се опита да смени превозвача, но за съжаление други кандидати за изпълнение на обществената поръчка не се намериха и администрацията се принуди да направи голям компромис, подновявайки договора си с "Волан". 

Съветът към гражданите, на които им се налага да ползват услугите на тази фирма, е да снимат всички нередности, на които стават свидетели (най-добре е да правят видеоклипчета), и да си търсят правата в Комисия за защита на потребителите, Държавна автомобилна инспекция и съдилищата. 

Екипът на фейсбук страницата "Девня - древна и съвременна" се ангажира да окаже съдействие на всеки ощетен пътник, който си е осигурил доказателства (видеоклипчета, свидетели, медицинска документация) за претърпени вреди от услугите на превозвача "Волан".

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите