Пропускане към основното съдържание

Свилен Шитов: Нямам какво да крия по сделката за пасищата край Девня

"Инициирах прекратяване на сделката с близо 4 хиляди декара пасища в землището на община Девня още в нейния зародиш". Това написа в профила си във "Фейсбук" кметът Свилен Шитов по повод публично тиражираните обвинения, че тъстът и съпругата му, с която са в развод, са се сдобили с апетитните имоти, придобивайки собствеността върху дяловете на фирма "4Б Солар" ЕООД. Дружеството трябваше да инвестира в изграждането на фотоволтаичен парк на стойност 100 млн. евро с решение на Общинския съвет.  

"Сделката бе в проектен етап, но предвид смяната на собствеността във фирмата през април, за което узнах на 17 юли, незабавно взех мерки за прекратяване действието на договора. Това стана по силата на клаузата за обективна невъзможност на изпъленение предвид възникналата хипотеза за конфликт на интереси", обяснява кметът.

Той допълва, че по този въпрос е взел съгласието на Общинския съвет, въпреки че няма такова задължение и е можел еднолично да прекрати сделката. "Предпочетох обаче да уведомя представителите на обществеността в Девня, защото нямам какво да крия. Оттук нататък съдът трябва да реши дали да развали договора", уточнява Свилен Шитов.  

"Не бяхме уведомени от фирма "4Б Солар", а по договор те бяха длъжни да ни информират за настъпилата промяна в собствеността и представителството на дружеството", подчертава кметът.  

На нападките, че сделката била неизгодна за общината, Свилен Шитов отговаря, че още при даване на разрешението за строеж в местната хазна са щели да постъпят 4 млн. лева, които биха били от полза за подобряване на градската инфраструктура. 

"С решение на общинския съвет фирмата бе задължена да превежда пропорционално по сметката на общината по 200 евро на мегават въведена в експлоатация мощност за 50-годишния срок на отстъпеното право на строеж, плюс ежегодните приходи по линия на местните данъци и такси", припомня кметът.   

"Земите досега не носеха никакъв актив на общината. Те не са "подарени", а си остават общинска собственост. Стойността от 106 800 лева, срещу която бе отстъпено правото на строеж, е изчислена от лицензиран оценител. При разглеждане на предложението бе отчетено и че централата ще осигури нови работни места в общината", отбелязва Свилен Шитов. 

Относно твърденията, че изграждането на фотоволтаичен парк не давало възможност на девненци да отглеждат животни, кметът е категоричен, че това също не отговаря на истината, защото в съгласувания проект е било предвидено изграждането на фотоволтаиците да бъде на достатъчно голяма височина, за да не се пречи на пашата.  

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите