Пропускане към основното съдържание

Девня се сдоби с европейски търговски център (снимки и видео)

В Деня на Европа и Деня на победата над хитлерофашизма в Девня тържествено бе открит модерният търговски център „Марциана“. Лентичката на най-новия общински обект прерязаха кметът Свилен Шитов, главният архитект на общината Симеон Георгиев, който е автор на проекта, и представителите на фирмата изпълнител „Солей 06“ – Стефан Павлов и Веселин Фъргов. За празничното настроение на всички се погрижиха самодейни състави от Народно читалище „Отец Паисий 1928“, които пяха и танцуваха под излелия се по време на събитието дъжд. 
355 квадратни метра е разгънатата застроена площ на търговския център, който разполага с три входа – откъм ул. "Просвета", бул. "Съединение" и малката локална уличка край близките блокове.
Комплексът се състои от две тела, в които скоро ще заработят общо 13 магазина и тоалетна. 12 от търговските помещения вече са отдадени под наем. Между сградите е обособена паркова среда с алеи, сух фонтан, чешмичка, велопаркинг и градинка. 
След като прозвуча химнът на Европа, водещата на събитието – заместник-кметът Донка Йорданова, даде думата на кмета Свилен Шитов. 
„Изпълняваме стъпка по стъпка вашите желания, дай Боже да успеем да изградим повече обекти с европейски вид, за да променим като цяло облика на нашата прекрасна община“, пожела градоуправникът. 
Той изказа специални благодарности към Общинския съвет, без чиято подкрепа няма как да се реализират градивните политики на администрацията, и към управителите на фирмата изпълнител – за краткото време, в което изградиха търговския център. 
„Предстоят ни много други проекти, които ще реализираме. До края на лятото трябва да направим и пазарчето, което е в близост до търговския център и което също ще придобие европейски вид, за да може всички ние да го ползваме по начина, по който би трябвало да става това“, каза кметът. 
Свилен Шитов изрази надежда, че наемателите на търговските помещения ще оправадят очакванията на девненци и им пожела берекет. 

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

Читалището в Кипра отпразнува 90-годишния си юбилей

Песни, танци, цветя, подаръци, огромна торта и богата трапеза съпътстваха юбилейния концерт на Народно читалище „Христо Ботев 1927“ - с. Кипра, община Девня, което на 4 декември навършва 90 години. Кметът Свилен Шитов, заместникът му Донка Йорданова, председателят на Общинския съвет Владимир Ненков, Саша Стоева от Регионален център „Читалища“ - Варна към Министерството на културата, самодейци от съседни общини, много кипренци и гости на селото изпълниха салона и балкона на читалището, за да уважат юбилейния му концерт. Той започна с ритуал по внасяне на българския трибагреник и на знамето на НЧ „Христо Ботев 1927“, който бе изпълнен на фона на маршовата песен „Тих бял Дунав се вълнува“ в чест на патрона на читалището Христо Ботев и неговата чета.  Ретроспекция на 90-годишната история на културно-просветното средище направи неговият председател Георги Гагов, който изброи наградите и постиженията на колектива през годините. Поздравителни адреси бяха прочетени от присъстващите