Етнографската къща в село Кипра има нов уредник. Това е местната жителка Милена Гагова – бивш офицер в МВР, по образование педагог. Тя заема мястото на Росица Върбанова, която ще бъде преместена в Музея на мозайките, откъдето неотдавна бе пенсиониран уредникът Анастас Ангелов. Очакванията към Милена Гагова са да приведе къщата в ред, за да заработи тя ежедневно за туристи – поне в активния сезон, както и да изглади търканията с читалищните самодейци в Кипра, които имат немалко и основателни забележки към досегашния начин на работа. Въпреки че етнографската експозиция е уредена през 1992 година, къщата започна да работи с туроператори едва през 2017 година, при това по инициатива на кмета на Община Девня Свилен Шитов.
Днес градоуправникът получи свидетелство за двата сърпа и двете паламарки, които дари на къщата преди година. Това стана в рамките на традиционната годишна среща с дарителите, която се организира от Музея на мозайките, чийто филиал е етнографската къща. Събитието събра на едно място дарители, местни жители и читалищни самодейци, които проведоха разговори, поставяха въпроси за решаване, даваха идеи за развитието на къщата и привличането на туристи.
Свилен Шитов благодари на домакините за поканата и пожела къщата музей да има все повече дарители, за да могат идните поколения да запазят духовната връзка със своите предци, а Кипра да провокира все по-голям интерес от страна на туроператори и неорганизирани посетители. Освен богатата етнографска сбирка, част от която е и единственият в Североизточна България отвесен тъкачен стан, някогашната яташка къща пази и спомени за периода на антифашистката съпротива преди 1944 година, когато в обора ѝ са се укривали партизани.
В рамките на срещата днес жителят на Белослав Петър Петров, по-известен като Майстор Петроний от античния фестивал в Девня, дари на къщата старинна ракла, циклостилна машина за позиви, донесена от Ботевградско, и хромел (камък за мелене на жито от римско време).
Майстор Петроний също получи свидетелство за направеното дарение и обеща отново да провокира апетита на гостите на предстоящия античен фестивал – с пикантната римска войнишка леща, която готви по рецептата на най-популярния в древността готвач Марк Апиций.
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.