Пропускане към основното съдържание

Тържествено откриха паметна плоча на Златния бог на България Вълчан войвода (снимки и видео)

На големия християнски празник Благовещение в Девня тържествено бе открита паметна плоча на великия българин Вълчан Стоянов Вълчанов, останал в националната памет като Вълчан войвода, и разделил се със земния си път на този ден преди 139 години. 
Събитието, което се състоя във възрожденския кът на парк „Разсадника“, събра на едно място представители на местната власт, културни дейци, граждани и медии. Патриотичната инициатива за увековечаване подвига на национални герои и бележити личности в Девня е на кмета Свилен Шитов, а откриването на паметната плоча днес е реализация на проект на Инициативния комитет за популяризиране делото и образа на Вълчан войвода.  
Церемонията, чийто водещ бе заместник-кметът Донка Йорданова, започна с революционни песни на самодейния хор при НЧ „Просвета – 1900“ – гр. Девня. Направена бе ретроспекция на живота и делото на великия войвода, предложил 30 тона злато на руския император Николай I Павлович, за да откупи Свободата на България. 
Последва рецитал на стихотворението „Аз съм българче“ и на историческата народна песен „Даваш ли, даваш, Балканджи Йово...“  в изпълнение на ученичките Виктория Димитрова и Христина Стоянова. 
Безспорно най-зрелищният момент бе спектакълът, който изнесоха реенакторите от групата за исторически възстановки „Клуб миноносец Дръзки“ - гр. Варна. 
Те пресъздадоха ритуал по приемане на членове в хайдушка чета, стрелба с огнестрелни оръжия и съревнование за избор на нов войвода. 
„Днес поставяме началото на борбата за истинската история на България, която остава скрита за нас и децата ни“, заяви пред множеството Венцислав Карачоров от Инициативния комитет за популяризиране делото и образа на Вълчан войвода. 
Патриотът благодари на кмета Свилен Шитов за отправената покана за поставяне на паметната плоча в Девня и заяви, че инициативата ще продължи да се реализира там, където има родолюбиви българи, без значение дали конкретното населено място е свързано с живота и делото на Вълчан войвода.
Венцислав Карачоров остро разкритикува опитите за размиване образа на великия българин и обругаването на неговата памет. „Не може да го наричат "разбойник", защото е ограбвал турците, и "глупак", защото не е похарчил несметното си имане за себе си“, заяви Карачоров.
„За Вълчан войвода се знае малко, но със сигурност той е бил на наша територия. Прекланям глава пред подвига на този велик войвода и дай Боже повече българи като него!“, пожела кметът Свилен Шитов, който увери, че Община Девня ще продължи да развива родолюбивата си инициатива за популяризиране на национални герои. 
Реч пред множеството държа и писателят Васил Гинев – автор на историческия роман „Вълчан войвода. Златният бог на България“, който подчерта, че главният герой на книгата му е единственият българин, хайдутувал цели 80 години и непохарчил нито стотинка от несметното си богатство за лична облага. 
Кулминацията настъпи с прерязването на лентата на паметната плоча на Вълчан войвода, а множеството падна на колене и притихна в едноминутно мълчание. Церемонията продължи със залпове от черешово топче и поднасяне на венци и цветя. Последваха възгласи „Да живее България“, а малки и големи извиха право българско хоро.  


Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че