С едноминутно мълчание, падане на колене и почетни залпове девненци и гостите на общината почетоха всички знайни и незнайни герои, жертвали живота си за свободата на България.
Националният празник Трети март в индустриалния град се превърна в декор на историческа сцена, която пресъздаде автентично организацията на защитата на едно българско село в Североизточна България в периода между Одринското примирие и Санстефанския мирен договор.
Участниците във възстановката от формация „Миноносец Дръзки“ – гр. Варна, показаха героизма на българските мъже и жени срещу настървения башибозук в условията на пълно отсъствие на държавност.
Клетва и целуване на знамето с надпис „Свобода или смърт“ – думи, които и днес смразяват сърцата ни, реплики на автентични облекла и огнестрелни оръжия от епохата на Възраждането, възпроизвеждане на изстрели срещу врага – това са само част от детайлите, които пренесоха публиката в парк „Разсадника“ в периода след прекратяването на военните действия при Руско-турската освободителна война.
В своята реч пред множеството кметът Свилен Шитов изтъкна, че Трети март е свещена дата и че в ден като днешния повече отвсякога трябва да сме горди, че сме потомци на славен и борбен народ.
„Прекланяме се пред подвига на борците за свобода, които със своята саможертва и любов към Родината извоюваха нашата национална свобода. Нека засвидетелстваме своята синовна почит и уважение в името на силна България, пожелавайки си мир, добруване и светли бъднини!“, заяви Свилен Шитов.
От името на общинската администрация градоуправникът поднесе венец пред мемориалната инсталация на възрожденския кът в парка. Последваха го председателят на местния парламент Владимир Ненков и общинският съветник Димитър Николов. Цветя положи и семейството на Свилен Шитов, както и граждани.
За поддържането на патриотичния дух по време на церемонията се погрижиха музикантите от Духов оркестър – гр. Добрич с диригент Стоян Монов, които изпълниха военни маршове, а накрая и народни хора́. Всички жители и гости имаха възможността да се снимат за спомен с участниците в историческата възстановка.
Иначе празничната програма в Девня започна със спиращи дъха музикални изпълнения на тъпан и гайди.
Те бяха заснети от временно подслонения в Девня френски режисьор Александър Хагенмюлер, който уважи поканата на кмета и остана в града за празненството на Трети март.
Последва рецитал на „Аз съм българче“ в изпълнение на 6-годишната Вики от самодейния състав на читалище „Просвета“.
За първи път тази година Община Девня се включи в родолюбивата инициатива „Пробуждане с хоро“ , чиито организатори са „Сдружение Азбукари“ и „Българи за България“.
Танцьори и публика завиха няколко ката хоро на откритата сцена, след което множеството се отправи към възрожденския кът, където се състоя официалната церемония по повод 140 години Свободна България.
Коментари
Публикуване на коментар
Спазвайте добрия тон, не отправяйте обиди и клевети, както и лични нападки, основани на завист и реваншизъм. Няма да се толерират коментари и публикации, насаждащи омраза, както и такива, засягащи достойнството на личности или групи хора на национална, етническа, расова, религиозна, възрастова, професионална (съсловна), сексуална и друга основа. Пишете грамотно и на кирилица (изключения за латиница се допускат само ако потребителят заяви, че няма техническа възможност да използва кирилица на своя компютър или смартфон). Не се допускат рекламни съобщения, обяви и коментари, които нямат допирни точки с темата, както и всякакъв вид спам. Ще бъде изтривано и всякакво съдържание, свързано с насилие, фанатизъм, порнография или в нарушение на общите правила за ползване на Blogger.