Пропускане към основното съдържание

Община Девня отбеляза Трети март с богата програма (снимки)

С едноминутно мълчание, падане на колене и почетни залпове девненци и гостите на общината почетоха всички знайни и незнайни герои, жертвали живота си за свободата на България. 
Националният празник Трети март в индустриалния град се превърна в декор на историческа сцена, която пресъздаде автентично организацията на защитата на едно българско село в Североизточна България в периода между Одринското примирие и Санстефанския мирен договор. 
Участниците във възстановката от  формация „Миноносец Дръзки“ – гр. Варна, показаха героизма на българските мъже и жени срещу настървения башибозук в условията на пълно отсъствие на държавност. 
Клетва и целуване на знамето с надпис „Свобода или смърт“ – думи, които и днес смразяват сърцата ни, реплики на автентични облекла и огнестрелни оръжия от епохата на Възраждането, възпроизвеждане на изстрели срещу врага – това са само част от детайлите, които пренесоха публиката в парк „Разсадника“ в периода след прекратяването на военните действия при Руско-турската освободителна война. 
В своята реч пред множеството кметът Свилен Шитов изтъкна, че Трети март е свещена дата и че в ден като днешния повече отвсякога трябва да сме горди, че сме потомци на славен и борбен народ. 
„Прекланяме се пред подвига на борците за свобода, които със своята саможертва и любов към Родината извоюваха нашата национална свобода. Нека засвидетелстваме своята синовна почит и уважение в името на силна България, пожелавайки си мир, добруване и светли бъднини!“, заяви Свилен Шитов. 
От името на общинската администрация градоуправникът поднесе венец пред мемориалната инсталация на възрожденския кът в парка. Последваха го председателят на местния парламент Владимир Ненков и общинският съветник Димитър Николов. Цветя положи и семейството на Свилен Шитов, както и граждани.
За поддържането на патриотичния дух по време на церемонията се погрижиха музикантите от Духов оркестър – гр. Добрич с диригент  Стоян Монов, които изпълниха военни маршове, а накрая и народни хора́.  Всички жители и гости  имаха възможността да се снимат за спомен с участниците в историческата възстановка. 
Иначе празничната програма в Девня започна със спиращи дъха музикални изпълнения на тъпан и гайди. 
Те бяха заснети от временно подслонения в Девня френски режисьор Александър Хагенмюлер, който уважи поканата на кмета и остана в града за празненството на Трети март. 
Последва рецитал на „Аз съм българче“ в изпълнение на 6-годишната Вики от самодейния състав на читалище „Просвета“. 
За първи път тази година Община Девня се включи в родолюбивата инициатива „Пробуждане с хоро“ , чиито организатори  са „Сдружение Азбукари“ и „Българи за България“. 
Танцьори и публика завиха няколко ката хоро на откритата сцена, след което множеството се отправи към възрожденския кът, където се състоя официалната церемония по повод 140 години Свободна България.  

Коментари







Популярни публикации от този блог

Варвара вари, Сава пече, Никола гости посреща (автентични рецепти)

Народният празничен календар на българина и свързаните с него обичаи и обреди, макар и позабравени в последните десетилетия, играят изключително важна роля за опазване и укрепване на националното ни самосъзнание. В забързаното си компютърно ежедневие все по-често пропускаме да осъзнаем смисъла и символиката на важни календарни празници, почитани от нашите родители и прадеди. Календарните празници и обичаи са свързани с определени моменти от годишната смяна на сезоните. В края на годината те навлизат в т.н. зимен цикъл – празници, чиито гадания и предсказания говорят за предстоящата стопанска година, за здравето и благополучието в семейството. Някои определят наскоро отминалия Андреевден (30 ноември) за начало на зимните празници, но по-разпространена е представата, че  „Варвара завървява празниците”, тоест след нея идват и другите празници. Трите последователни празника: Света Варвара (4 декември), Света Сава (5 декември) и Свети Никола (6 декември) слагат началото на коледно

Потапяне в дълбините на Вълшебния извор (снимки)

Вълшебният извор, град Девня Мнозина може би са чували за древния Вълшебен извор и за печалната съдба  на неговите братя и сестри, които сега текат хлорирани през варненските чешми и захранват с вода девненските заводи. Не са малко и онези, които са имали щастието да посетят това райско кътче на природата край горното течение на река Девня, в което според древните предания наистина са се случвали чудеса (виж легендата най-долу).  Група любители на подводните приключения обаче са имали щастието да видят отблизо причудливото дъно на извора дълбок, където "вечна младост спи", както се пееше в една песен на "Щурците".  Водолазите са се гмурнали в дълбините на Вълшебния извор още през пролетта на 2014 година, заснели са с подводна камера своето приключение и са се тагнали в приятелската компания на Вълшебен извор .  "Най-близо до себе си"  –  това е лаконичният коментар на Таня Николова за усещането от потапянето в подводната и-реално

"Агрополихим" тиражира нагли лъжи след протеста на работниците

Работници в химическия завод "Агрополихим" в Девня са потресени от неистините, които се тиражират в публичното пространство след спонтанния протест срещу ниските възнаграждения и опасните условия на труд. В публикация на сайта "Нова Варна" с дата 21 март от "Агрополихим" заявяват, че такъв протест е нямало, а показаното от "Девня – древна и модерна" било "обичайна гледка всеки работен ден между 11:30 и 13:00 часа, когато работещите са в обедна почивка".   Същевременно "Нова Варна" цитира свой източник, според който всички, които "обичайно" са си стояли навън в обедната почивка на 15 март, са наказани административно и няма да получат премия през месец май . Тази информация провокира репортер да отправи и въпроса дали има наказани сред тези "обичайно" стоящи си навън, но от "Агрополихим" не дават конкретен отговор.  На всичкото отгоре от завода са си позволили да излъжат официално, че